Ռուսական նավթի շուկան կախվածության մեջ է հայտնվել երկու երկրներից. #The_Moscow_Times
Ռուսական նավթի և նավթամթերքների արտահանման մինչև 90%-ն այժմ ուղղվում է Հնդկաստան և Չինաստան, ասել է Էներգետիկայի գծով փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։ Նրա հայտարարությունները մեջբերում է The Moscow Times-ը։
Մինչ պատերազմը տասնյակ երկրներ ռուսական նավթ էին գնում։ Արտահանման գրեթե կեսն ուղղվում էր Եվրոպա, հիշեցրել է Նովակը։ Այնուամենայնիվ, ԵՄ էմբարգոն, որն ուժի մեջ է մտել 2022 թվականի վերջին, ռուսական նավթային ընկերություններին զրկել է գրեթե բոլոր խոշոր հաճախորդներից։ Ըստ Նովակի, այս տարվա արդյունքներով ռուսական նավթի «4-5%-ից ոչ ավելին» կմատակարարվի Եվրոպա. «Եվ այստեղ խոսքը միայն այն մնացած ծավալների մասին է, որոնք մատակարարվում են բացառությունների արդյունքում. Եվրոմիությունը որոշ երկրների համար, ինչպիսիք են Հունգարիան, Սլովակիան, Չեխիան, նավթի մատակարարումներ է կատարել Դրուժբայի միջոցով:
Ըստ Bloomberg-ի՝ նոյեմբերի վերջին Հնդկաստանն ու Չինաստանը Ռուսաստանից օրական գնել են մոտ 3 մլն բարել, իսկ ամռանը մատակարարումները հասել են 3,5 մլն բարելի՝ պատմական ռեկորդ, թեև մինչ պատերազմը Չինաստան էր գնում օրական ընդամենը 500-600 հազար բարել, իսկ արտահանումը Հնդկաստան իսպառ բացակայում էր։
Բացի այս երկու երկրներից, Ռուսաստանի Դաշնությունից նավթը ծովով մատակարարվում է ևս երկու երկրի՝ Թուրքիա, որը օրական գնում է մոտավորապես 400 հազար բարել, և Բուլղարիա, որը հումք է ներմուծում Բուրգասի LUKOIL նավթավերամշակման գործարանի համար։ Այդ հոսքերը կդադարեն 2024 թվականի մարտին. համապատասխան օրենքն ընդունել է Բուլղարիայի խորհրդարանը։
Հակառակ մռայլ կանխատեսումների, Ռուսաստանում նավթի արդյունահանումը գրեթե անփոփոխ է մնացել Ուկրաինա ներխուժումից և արևմտյան պատժամիջոցներից հետո. Միջազգային էներգետիկ գործակալության տվյալներով, նավթ արդյունահանողներն այս տարի կարտադրեն օրական 10,95 մլն բարել, իսկ հաջորդ տարի՝ 10,84 մլն բարել։ Reuters-ի վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ արտահանման ծավալները նույնպես կայուն կմնան. արդյունահանվող նավթի մոտ կեսը կամ մոտավորապես 250 մլն տոննան կարտահանվի արտասահման։
Ռուսաստանը նավթի շուկայում նոր խոշոր հաճախորդներ չի ունենա. «Ռուսաստանի Դաշնության հիմնական արտահանման ուղղությունները կմնան Չինաստանը և Հնդկաստանը, որոնք կկազմեն Ռուսաստանից նավթի բոլոր մատակարարումների 85%-ը»,- ասում է Էներգետիկայի և ֆինանսների ինստիտուտի ղեկավար Մարսել Սալիխովը:

Большая часть экспорта нефти и нефтепродуктов из России в 2023 году пришлась на Китай и Индию
В Индию и Китай сейчас уходит до 90% российского экспорта нефти и нефтепродуктов, сообщил в интервью телеканалу «Россия 24» курирующий энергетику вице-премьер Александр Новак. Его заявления приводит The Moscow Times.
До войны российскую нефть закупали десятки стран. Почти половина экспорта уходила в Европу, напомнил Новак. Однако эмбарго ЕС, вступившее в силу в конце 2022 года, лишило российских нефтяников почти всех крупнейших клиентов. По итогам текущего года в Европу будет поставлено «не более 4-5%» российской нефти, сказал Новак: «И здесь идет речь только о тех оставшихся объемах, которые поставляются в результате тех исключений, которые Евросоюз сделал для некоторых стран, таких как Венгрия, Словакия, Чехия, по поставкам нефти по «Дружбе».
По данным Bloomberg, на конец ноября Индия и Китай закупали в России около 3 млн баррелей в день, а летом поставки достигали 3,5 млн баррелей — исторического рекорда, хотя до войны в Китай уходило лишь 500-600 тысяч баррелей ежедневно, а экспорт в Индию и вовсе отсутствовал.
Кроме этих двух стран, морем нефть из РФ поставляется еще лишь в два государства — в Турцию, она закупает примерно 400 тысяч баррелей в сутки, и Болгарию, импортирующую сырье для НПЗ «ЛУКОЙЛ» в Бургасе. Эти потоки остановятся в марте 2024 года — соответствующий закон принял болгарский парламент.
Вопреки мрачным прогнозам, объемы добычи нефти в России после вторжения в Украину и западных санкций практически не снизились: по оценке Международного энергетического агентства, в этом году нефтяники добудут 10,95 млн баррелей в сутки, а в следующем — 10,84 млн. Опрошенные Reuters аналитики прогнозируют, что объемы экспорта также останутся стабильными: за рубеж будет вывезено около половины всей добытой нефти, или примерно 250 млн тонн.
Новых крупных клиентов у России на нефтяном рынке не появится. «Ключевыми экспортными направлениями для РФ останутся Китай и Индия, на которые будет приходиться 85% всех поставок нефти из России», — говорит глава Института энергетики и финансов Марсель Салихов.
Ключевой проблемой останется логистика, считает аналитик БКС Рональд Смит: возить нефть в Азию дольше и дороже, а из-за санкций и «потолка цен» перевозчики требуют дополнительной платы, и чтобы удержать цену для покупателя, нефтяникам приходится давать скидки.