Իսրայելի պաշտպանության բանակը հայտնաբերել է ՀԱՄԱՍ-ի ամենամեծ թունելը
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ՑԱՀԱԼ) Գազայի հատվածի հետ սահմանի մոտ հայտնաբերել է ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների ամենամեծ թունելը, հայտնում է ռազմական մամուլի ծառայությունը։
Իսրայելի պաշտպանության բանակը պարզաբանել է, որ համակարգը, որը բաժանված է ճյուղային թունելների, տարածվում է ավելի քան 4 կմ: Այն գտնվում է Գազայի հատվածի հետ Իսրայելի սահմանին գտնվող Էրեզ անցակետից 400 մետր հեռավորության վրա։
«Այս ստորգետնյա թունելային համակարգը մի նախագիծ էր, որը ղեկավարում էր ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդ Յահյա Սինվարի եղբայրը՝ Մուհամմադ Սինվարը»,- ասվում է հրատարակության մեջ:
ՀԱՄԱՍ-ն օգտագործում է Գազայի հատվածում գտնվող թունելների հսկայական ցանցը՝ տների միջև գաղտնի տեղաշարժվելու և պատանդներին թաքցնելու համար: Հաճախ ականները գտնվում են քաղաքացիական օբյեկտների մոտ կամ ներսում: Դեկտեմբերի 9-ին Իսրայելի պաշտպանության բանակը դպրոցի գրասենյակում հայտնաբերել է գրոհայինների թունելի մուտքը:
Թունելների մի մասը կառուցված է երկաթբետոնից և հագեցած է կապի ցանցերով և էլեկտրահաղորդման գծերով։ ՀԱՄԱՍ-ը հայտնել է, որ թունելների ընդհանուր երկարությունը 500 կմ է։

ЦАХАЛ обнаружила крупнейший туннель ХАМАС
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) обнаружила крупнейший туннель боевиков ХАМАС вблизи границы с сектором Газа, сообщила пресс-служба военных.
ЦАХАЛ уточнила, что система, которая делится на ответвления туннелей, простирается более чем на 4 км. Она расположена в 400 м от контрольно-пропускного пункта Эрез на границе Израиля с сектором Газа.
«Эта система подземных туннелей была проектом, которым руководил Мухаммад Синвар, брат лидера ХАМАС Яхьи Синвара», — говорится в публикации.
ХАМАС использует обширную сеть туннелей в секторе Газа для незаметного перемещения между домами и сокрытия заложников. Часто шахты находятся вблизи или внутри гражданских объектов. 9 декабря ЦАХАЛ обнаружила вход в туннель боевиков в школьном кабинете.
Часть туннелей построена из железобетона и оборудована сетями связи и линией электропередачи. В ХАМАС заявили, что общая протяженность туннелей равна 500 км.