Ռմբակոծված Գազան այլևս պիտանի չէ բնակության համար. ՄԱԿ
Գազայի հատվածն այլևս չի հանդիսանում կյանքի համար պիտանի վայր. այս մասին Ժնևում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Մերձավոր Արևելքում Պաղեստինի փախստականների օգնության և աշխատանքի գործակալության (UNRWA) գլխավոր հանձնակատար Ֆիլիպ Լազարինին։
Նա ասել է, որ վերադարձել է Գազայից Ժնևում փախստականների համար նախատեսված ֆորումին մասնակցելու համար։ Պատերազմի սկզբից ի վեր նա երրորդ անգամ է այցելել քաղաք, և ամեն անգամ համոզվել, որ իրավիճակը Գազայում վատթարանում է:
«Այսօր Գազան այլևս բնակելի վայր չէ»,- ասել է Լազարինին:
ՄԱԿ-ի ներկայացուցչի խոսքով՝ գնալով պակասել են անգամ այն վայրեր, որոնք կարող էին ծառայել՝ որպես ապաստարաններ պաղեստինյան բնակչության համար, քանի որ անընդհատ նվազում է այն վայրերի թիվը, որոնք կարելի է գոնե փոքր-ինչ անվտանգ համարել։

ООН: разбомбленная Газа больше не пригодна для жизни
Сектор Газа больше не является пригодным для жизни местом. Об этом на пресс-конференции в Женеве заявил генеральный комиссар Ближневосточного агентства ООН по помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР) Филиппе Лаззарини.
Он рассказал, что вернулся из Газы, чтобы принять участие в форуме для беженцев в Женеве. Поездка стала его третьим визитом в город с начала войны, и с каждым разом он замечает, что ситуация в Газе ухудшается.
«Сегодня Газа больше не является пригодным для жизни местом», – указал Лаззарини.
По словам представителя ООН, у палестинского населения иссякают возможности укрываться от бомбардировок, поскольку число мест, которые даже условно можно назвать безопасными, постоянно сокращается.
По данным ООН, около 1,87 миллиона человек - более 80% населения сектора Газа - были вынуждены покинуть свои дома из-за израильских бомбардировок и проведения наземной операции. Из-за скученности людей и плохих санитарных условий в анклаве отмечен серьезный рост инфекционных заболеваний.