Մակրոնը Նեթանյահուից պահանջում է պաշտպանել Գազայի խաղաղ բնակիչներին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ զրույցում Իսրայելից պահանջել է պաշտպանել Գազայի խաղաղ բնակիչներին և դադարեցնել բռնությունները Հորդանան գետի Արևմտյան ափում պաղեստինցիների նկատմամբ, հաղորդում է Agence France-Presse-ը։
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախագահը հիշեցրել է Գազայի քաղաքացիներին պաշտպանելու անհրաժեշտությունը և ընդգծել երկարաժամկետ հրադադարի հասնելու կարևորությունը»,- հայտնում է գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ելիսեյան պալատը։
Մակրոնի խոսքով՝ Իսրայելը «պարտավոր է ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ դադարեցնելու իսրայելցի վերաբնակիչների կողմից Հորդանան գետի արևմտյան ափում պաղեստինցիների նկատմամբ իրականացվող բռնությունները»։ Նա նաև պահանջել է բացել երկրորդ անցակետը, որը թույլ կտա մարդասիրական օգնություն հասցնել Գազայի հատված, ինչը պաղեստինցիների համար հրատապ է:
Նախօրեին Փարիզը հայտարարեց, որ աշխատում է իսրայելցի վերաբնակիչների դեմ պատժամիջոցների վրա և հույս ունի այս հարցում առաջընթաց ունենալ նաև եվրոպական մակարդակով։ Ավելի վաղ Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն հայտնել էր նաև, որ ևս 600 տոննա մարդասիրական օգնություն է ուղարկվել Գազայի հատված։

Макрон потребовал от Нетаньяху защиты мирных жителей Газы
Президент Франции Эммануэль Макрон в разговоре с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху потребовал, чтобы Израиль обеспечил защиту мирных жителей Газы и прекратил насилие против палестинцев на Западном берегу Иордана, сообщило агентство Франс Пресс.
"В ходе телефонного разговора президент напомнил о необходимости защищать граждан Газы и подчеркнул важность достижения долгосрочного прекращения огня", — сообщило агентство со ссылкой на Елисейский дворец.
По словам Макрона, Израиль "обязан принять необходимые меры, чтобы прекратить насилие, совершаемое израильскими поселенцами против палестинцев на западном берегу реки Иордан". Он также потребовал открытия второго КПП для доступа гуманитарной помощи в сектор Газа, в которой палестинцы "срочно нуждаются".
Накануне Париж сообщил, что работает над санкциями в отношении израильских поселенцев и надеется на подвижки в этом вопросе также и на европейском уровне. Ранее МИД Франции также сообщил, что еще 600 тонн гуманитарного груза были направлены в сектор Газа.