Պուտինը հավակնում է Time ամսագրի տարվա մարդ կոչմանը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ը, փոփ-աստղ Թեյլոր Սվիֆթը և Բարբի տիկնիկը մրցում են «Տարվա մարդ» կոչման համար՝ ըստ ամերիկյան Time ամսագրի:
Հրատարակությունը հրապարակել է 9 թեկնածուներից բաղկացած կարճ ցուցակը։ Հաղթողի անունը հայտնի կդառնա չորեքշաբթի։
Նշվում է, որ Ռուսաստանի ղեկավարը «բախվել է Վագներ խմբի ապստամբության սպառնալիքին 2023 թվականին, բայց ի վերջո ամրապնդել է իր դիրքերը»:
Time-ն արդեն Պուտինին ճանաչել է տարվա մարդ 2007 թվականին։ Ցուցակում ընդգրկվել են նաև Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը, հոլիվուդյան նշանավոր սցենարիստներ և դերասաններ, ինչպես նաև OpenAI-ի ղեկավար Սեմ Ալթմանը՝ ChatGPT AI-ի մշակողը: Հավակնորդների թվում են ԱՄՆ դատախազները, որոնք հետապնդում են Դոնալդ Թրամփին և ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի նախագահ Ջերոմ Փաուելը:
Տարվա մարդ (անձ, խումբ կամ երևույթ, որն ամենամեծ ազդեցությունն է ունեցել աշխարհի վրա) ընտրելու ավանդույթը սկիզբ է առել 1927 թվականից։

Путин претендует на звание человека года по версии журнала Time
Президент РФ Владимир Путин, британский король Карл III, поп-дива Тэйлор Свифт, кукла Барби претендуют на звание человека года по версии американского журнала Time.
Издание опубликовало шорт-лист из 9 номинантов. Победитель будет объявлен в среду.
Про российского лидера говорится, что в 2023 году он «столкнулся с угрозой из-за мятежа группы "Вагнер", но в итоге укрепил свои позиции».
Time уже признавал Путина человеком года - в 2007 году. В шорт-лист также вошли председатель КНР Си Цзиньпин, бастовавшие сценаристы и актеры Голливуда, Сэм Альтман - глава компании OpenAI – разработчика ИИ ChatGPT. В числе претендентов есть американские прокуроры, преследующие Дональда Трампа и глава Федеральной резервной системы США Джером Пауэлл.
Традиция выбирать человека года – лицо, группу или явление, оказавшее наибольшее влияние на мир, берет начало в 1927 году.