Մոսկվայում ռեկորդային քանակությամբ տեղումներ են գրանցվել
Ռուսաստանի հիդրոօդերևութաբանության կենտրոնի գիտական ​​ղեկավար Ռոման Վիլֆանդը հայտնել է, որ կիրակի օրը՝ դեկտեմբերի 3-ին, Մոսկվայում տեղումների նոր ռեկորդ է սահմանվել, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այսօր Մոսկվայում տեղումների քանակով ռեկորդ է սահմանվել 145 տարի դեկտեմբերի 3-ին իրականացված օդերևութաբանական դիտարկումների ընթացքում»,- ասել է նա։
12 ժամում մայրաքաղաքում տեղացել է 10,7 մմ ձյուն։
Նախորդ ռեկորդը գրանցվել է 1980 թվականին, երբ տեղումների քանակը կազմել է 9,4 մմ։
Նախօրեին Ռուսաստանի հիդրոօդերեւութաբանության կենտրոնի գիտական ​​ղեկավար Ռոման Վիլֆանդը զգուշացրել էր, որ անոմալ ցուրտ եղանակ է մոտենում Ռուսաստանի շրջաններին։ Նրա խոսքով, որոշ շրջաններում ցրտահարությունները կհասնեն -40... -50°C-ի։

В Москве выпало рекордное количество осадков
Научный руководитель Гидрометцентра России Роман Вильфанд сообщил, что в Москве в воскресенье, 3 декабря, установлен новый рекорд по количеству осадков, передает ТАСС.
«Сегодня установлен рекорд по количеству осадков в Москве для 3 декабря за 145 лет метеорологических наблюдений», — сказал он.
По словам синоптика, в столице выпало 10,7 мм осадков за 12 часов.
Как указал он, предыдущий рекорд был зафиксирован в 1980 году, когда выпало 9,4 мм осадков.
Накануне научный руководитель Гидрометцентра России Роман Вильфанд предупредил, что на российские регионы надвигаются аномальные холода. По его словам, в отдельных регионах морозы будут достигать -40... -50°С.