Լավրովը Սկոպյե է ժամանել Հունաստանի, այլ ոչ թե Բուլղարիայի տարածքով
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ժամանել է Հյուսիսային Մակեդոնիայի մայրաքաղաք Սկոպյե՝ ԵԱՀԿ երկրների իր գործընկերների հետ հանդիպմանը, հայտնում է ТАСС-ը: Ըստ Flightradar24-ի և FlightAware-ի՝ Լավրովի ինքնաթիռը (RSD308) Ռուսաստանից մեկնել է Սև ծովի, այնուհետև Թուրքիայի և Հունաստանի տարածքով։
Նոյեմբերի 27-ին նախարարը, խոսելով ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին մասնակցելու հնարավորության մասին, ասել էր, որ դա կախված է նրանից, թե արդյոք Բուլղարիան կբացի իր օդային տարածքը ռուսական ինքնաթիռի համար։
2022 թվականի փետրվարի վերջից Եվրոմիության երկրների երկինքը փակ է ռուսական ավիաընկերությունների ինքնաթիռների համար։

Лавров прилетел на саммит ОБСЕ в Скопье через Грецию, а не через Болгарию
Глава МИД России Сергей Лавров прилетел в столицу Северной Македонии Скопье на встречу со своими коллегами из стран Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), сообщают ТАСС.
По данным сервисов отслеживания полетов Flightradar24 и FlightAware, самолет Лаврова (RSD308) летел из России над Черным морем, а затем над территорией Турции и Греции, после чего вошел в воздушное пространство Северной Македонии.
27 ноября министр, говоря о возможности принять участие в заседании Совета министров иностранных дел ОБСЕ, говорил, что это зависит от того, откроет ли для российского самолета свое воздушное пространство Болгария. С конца февраля 2022 года небо стран Евросоюза закрыто для пролета лайнеров авиакомпаний из России.