ՌԴ ԱԳՆ-ն սպառնացել է Մոլդովային
Ռուսաստանը կպատասխանի պատժամիջոցներին միանալու Մոլդովայի իշխանությունների որոշմանը: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մենք դա գնահատում ենք որպես հերթական թշնամական քայլ, որն ուղղված է ռուս-մոլդովական հարաբերությունների փլուզմանը։ Կասկած չպետք է լինի, որ դա մեր կողմից անպատասխան չի մնա»,- ասել է Զախարովան։
Ռուսաստանի և Մոլդովայի միջև հարաբերությունները սկսել են վատթարանալ, երբ 2020 թվականի վերջին Մոլդովայի նախագահ դարձավ Մայա Սանդուն, ով հավատարիմ է եվրոպամետ գծին:

МИД России пригрозил Молдавии
Россия ответит на решение властей Молдавии присоединиться к санкциям, сообщила официальный представитель МИД Мария Захарова на брифинге.
"Мы расцениваем это как очередной враждебный шаг, направленный на разрушение российско-молдавских отношений. Не должно быть сомнений в том, что без ответа с нашей стороны он не останется", — заявила она.
Отношения между Россией и Молдавией стали ухудшаться после того, как президентом республики в конце 2020 года стала Майя Санду, которая придерживается проевропейской линии.