«Առանց ԱՄՆ-ի օգնության Կիևը չի դիմանա մինչև 2023 թվականի վերջ». ԿՀՎ նախկին աշխատակից
Ուկրաինան չի կարողանա գոյատևել նույնիսկ մինչև 2023 թվականի վերջ, եթե ԱՄՆ-ն դադարեցնի Կիևին աջակցելը։ Այս մասին Judging Freedom YouTube-յան ալիքին տված հարցազրույցում ասել է ԿՀՎ նախկին աշխատակից Լարի Ջոնսոնը։
«Եթե ԱՄՆ-ն այժմ դադարեցնի Ուկրաինային ֆինանսավորումը, ապա նա կհայտնվի բարդ իրավիճակում, շատ դժվար կլինի գոյատևել մինչև տարեվերջ»,- պնդում է փորձագետը։ Նա կարծում է, որ ամեն անգամ այս հակամարտությանը դիմակայելու՝ Ուկրաինայի կարողությունը մշտապես նվազում է ուկրաինական զինված ուժերի մեծ կորուստների, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում պատերազմի բռնկման հետևանքով ԱՄՆ-ի աջակցության նվազման պատճառով։
Ջոնսոնը նաև պարզաբանել է, որ ռուսական կողմն ունի հսկայական պաշարներ, ինչպես նաև կրակային ուժի առավելություն։ Բացի այդ, փորձագետը նշել է, որ ռուսական զինված ուժերը շարունակում են առաջխաղացումը, իսկ ուկրաինական զորքերը դիմակայելու ոչինչ չունեն։

Джонсон: без помощи США Киев не выстоит до конца 2023 года
Украина не сможет выстоять даже до конца 2023 года, если Соединенные Штаты прекратят поддержку Киева. Об этом сообщил экс-сотрудник ЦРУ Ларри Джонсон в интервью YouTube-каналу Judging Freedom.
"Если США сейчас прекратят финансировать Украину, <…> то она окажется в тяжелом положении, будет очень трудно выжить до конца года", — утверждает эксперт. Он считает, что с каждым разом способность Украины выстоять в этом конфликте постоянно снижается по причине больших потерь среди ВСУ, а также снижения поддержки со стороны США из-за начавшейся войны на Ближнем Востоке.
Также Джонсон уточнил о том, что у российской стороны огромные резервы, а также преимущество в огневой мощи. Кроме того, эксперт отметил, что ВС РФ продолжают продвигаться, а украинским войскам уже нечего ответить.