Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև բանակցությունները փակուղի են մտել
Իսրայելն ու ՀԱՄԱՍ-ը բանակցել են պաղեստինցի գրոհայինների կողմից պատանդ վերցված անձանց ազատ արձակման շուրջ, սակայն երկխոսությունը խափանվել է երկու պատճառով:
Լրագրողների տվյալներով՝ ուրբաթ օրը բանակցությունները դադարեցվել են, երբ Իսրայելը հրաժարվել է ՀԱՄԱՍ-ին վառելիք մատակարարել Գազա, իսկ զինյալներն իրենց հերթին հրաժարվել են երաշխավորել մեծ թվով օտարերկրյա բանտարկյալների անհապաղ ազատ արձակումը։
Անանուն պաշտոնյան ասել է, որ քննարկումները խզվել են նույնիսկ նախքան ուրբաթ երեկոյան Իսրայելի կողմից հարձակման երկրորդ փուլն սկսելը և ցամաքային զորքերի՝ Գազայի հատվածմ ուղարկելը:
«Հինգշաբթի օրը կայացած բանակցությունները շատ լավ էին ընթանում, և բանակցողները հուսով էին, որ գործարքը կարող է կայանալ հանգստյան օրերին: Բայց տարաձայնություններն առաջացան ուրբաթ վաղ առավոտյան, ինչը հանգեցրեց փակուղու»,- ասել է աղբյուրը:
Միևնույն ժամանակ, ըստ լրատվամիջոցների, բանակցողները «հայտարարել են, որ հույս ունեն» բոլոր բանտարկյալների վերադարձի հարցում։

Переговоры Израиля и ХАМАС зашли в тупик
Израиль и ХАМАС вели переговоры об освобождении заложников, которых захватили палестинские боевики, но диалог сорвался по двум причинам.
По данным журналистов, переговоры были приостановлены в пятницу после того, как Израиль отказал ХАМАС в поставке топлива в Газу, а боевики, в свою очередь, отказались гарантировать одномоментное освобождение большого количества иностранных пленных.
Неназванный чиновник заявил, что обсуждение прервалось еще до того, как Израиль начал вторую фазу своего наступления в пятницу вечером и отправил наземные войска в сектор Газа.
«Переговоры в четверг шли очень хорошо, и участники переговоров надеялись, что сделка может быть достигнута в выходные. Но разногласия возникли рано утром в пятницу, что привело к тупику», – сказал источник.
При этом, по данным СМИ, участники переговоров «заявили, что сохраняют надежду» на возвращение всех пленных.