ԱՄՆ-ն համաձայնել է կասետային զինամթերք փոխանցել Ուկրաինային
ԱՄՆ-ն համաձայնել է կասետային զինամթերք փոխանցել Ուկրաինային, հայտարարել է ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը։ «Մենք գիտենք, որ կասետային զինամթերքը վտանգ է ներկայացնում խաղաղ բնակչության համար, այդ իսկ պատճառով մենք հնարավորինս հետաձգեցինք այս որոշումը»,- բացատրել է Սալիվանը:
Նաև Ամերիկայի նախագահի խորհրդականն ասել է, որ Ուկրաինան տրամադրել է գրավոր երաշխիքներ, ինչը նվազագույնի է հասցնում խաղաղ բնակչության համար ռիսկերը։
Խոսելով «գրավոր երաշխիքների» մասին՝ Սալիվանն ասել է, որ Ուկրաինան պնդում է կասետային զինամթերքի անհրաժեշտությունը՝ միաժամանակ երաշխավորելով, որ զինամթերքը կօգտագործվի միայն մարտի դաշտում:
«Բայց առաջնագիծն անընդհատ փոխվում է, ուստի մենք չենք կարող հստակ որոշել դրանց օգտագործման վայրը քարտեզի վրա»,- ասել է ԱՄՆ-ի նախագահի խորհրդականը։

Передача Киеву кассетных бомб не нарушит запрет конгресса, заявил Пентагон
Соединенные Штаты согласились передать Украине кассетные боеприпасы, сообщил советник президента США по нацбезопасности Джейк Салливан. "Мы знаем, что кассетные боеприпасы создают риски для гражданского населения, поэтому мы столько откладывали это решение как могли", — пояснил Салливан предоставление боеприпасов Украине.
Также советник американского президента заявил, что Украина предоставила письменные гарантии, что минимизирует риски для гражданских.
Говоря о "письменных гарантиях", Салливан заявил, что Украина аргументировала потребность в кассетных боеприпасах одновременно с предоставлением гарантий того, что эти боеприпасы будут использоваться только на поле боя.
"Но линия фронта постоянно меняется, поэтому четко определить на карте место их использования мы не можем", – говорит советник президента США.
Напомним, ранее сообщалось, что США планируют передать Украине кассетные боеприпасы, но этот шаг будет временным.