Ադրբեջանի դեսպանը կանչվել է Նիդերլանդների ԱԳՆ՝ կապված Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը չկատարելու հետ
Հինգշաբթի, 23 մարտի, 2023 թ., 13:24
Նիդերլանդների արտգործնախարարությունը գերատեսչություն է կանչել Ադրբեջանի դեսպանին և նրան հայտնել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը կատարելու և Լաչինի միջանցքը բացելու անհրաժեշտությունը: Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում կատարելով Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիայի (FAON) տարածած հաղորդագրությանը:
Նշվում է, որ Նիդերլանդների խորհրդարանական 13 խմբակցությունները գրավոր հարցեր են ուղղել երկրի արտգործնախարար Վոբկե Հոկստրային՝ կապված Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ին ընդունած որոշման հետ: Իր պատասխաններում Վոբկե Հոկստրան համաձայնել է խորհրդարանականների հետ՝ նշելով, որ Ադրբեջանը չի կատարում դատարանի որոշումը, համաձայն որի՝ Ադրբեջանը պետք է իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցներն օգտագործի՝ ապահովելու մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով:
Խորհրդարանին ուղղված նամակում արտգործնախարարն ընդգծում է, որ միջազգային դատարանի որոշումներն իրավականորեն պարտավորեցնող են, հետևաբար, Նիդերլանդներն Ադրբեջանի իշխանություններին հրապարակայնորեն կոչ է արել կատարել որոշումը:
Ըստ հաղորդագրության՝ Նիդերլանդների արտաքին գերատեսչության ղեկավարը բազմիցս իր մտահոգություններն է բարձրացրել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի առնչությամբ, այդ թվում՝ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ երկկողմ բանակցություններում, ինչպես նաև Նիդերլանդների վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի միջև վերջերս կայացած հանդիպման ընթացքում: FAON-ը նշում է, որ Նիդերլանդների արտգործնախարարն այդ մտահոգությունները փոխանցել է նաև Ադրբեջանի իր գործընկերոջ հետ մի քանի զրույցներում: Այդ մտահոգություններն արտահայտվել են նաև տարբեր միջազգային համաժողովների ընթացքում, ԵՄ հայտարարությունների միջոցով:
Նիդերլանդների արտգործնախարար Հոկստրան նշել է, որ դատարանի որոշումը պետք է լիարժեք կատարվի, ինչը նշանակում է, որ Ադրբեջանը պետք է ապահովի մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով:

Посол Азербайджана был вызван в МИД Нидерландов по поводу невыполнения его страной решения Международного суда
Четверг, 23 Марта, 2023 года, 13:24
Министерство иностранных дел Нидерландов вызвало посла Азербайджана и напомнило ему о необходимости выполнения его страной решения Международного суда ООН, касающегося открытия Лачинского коридора. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение Федерации армянских организаций Нидерландов (FAON).
Отмечается, что 13 парламентских фракций Парламента Нидерландов направили письменные вопросы министру иностранных дел страны Вопке Хукстре в связи с невыполнением Азербайджана решения Международного суда ООН от 22 февраля о разблокировании Лачинского коридора. Отвечая, Вопке Хукстра согласился с парламентариями, отметив, что Азербайджан не выполняет решение суда, согласно которому он должен использовать все имеющиеся в его распоряжении средства для обеспечения беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
В ответном письме министр подчеркнул, что решения международного суда имеют обязательную юридическую силу, следовательно, Нидерланды публично призвали власти Азербайджана выполнить это решение.
Согласно сообщению FAON, глава МИД Нидерландов неоднократно выражал обеспокоенность гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе, создавшейся вследствие блокировки Лачинского коридора, в том числе в двусторонних переговорах с властями Азербайджана, также на недавней встрече между премьер-министром Нидерландов и президентом Азербайджана. FAON отмечает, что министр иностранных дел Нидерландов передал эти опасения своему азербайджанскому коллеге в нескольких беседах. Эти опасения также были выражены на различных международных конференциях в заявлениях ЕС.
Министр иностранных дел Нидерландов Вопке Хукстра отметил, что решение суда должно быть полностью выполнено, что означает, что Азербайджан должен обеспечить свободное передвижение людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.