Ամսական 20 հազար մարդ. Ուկրաինայի հետախուզությունը հայտնել է Ռուսաստանում գաղտնի զորահավաքի մասին
Ռուսաստանում շարունակվում է գաղտնի զորահավաքը, այս մասին ուկրաինական հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Ուկրաինայի ՊՆ գլխավոր հետախուզական վարչության ներկայացուցիչ Անդրեյ Յուսովը։
Նրա խոսքով, ամեն ամիս Ռուսաստանի իշխանությունները մոտ 20 հազար մարդու են զինվորագրում։ Նախապատրաստվում են նաև լրացուցիչ զորահավաքային միջոցառումներ։
«Ռուսաստանում թաքնված զորահավաքը վկայում է այն մասին, որ նույնիսկ իրականացված մոբիլիզացիան բավարար չէ, ռուսական բանակը արդյունավետ չէ, պատշաճ կերպով տրամադրված և պատրաստված չէ»,- ասել է Յուսովը։
Նա նաև հավելել է, որ հետախուզությունն ունի մեծ թվով ռուս զինվորականների ձայնային գաղտնալսումներ առաջնագծից, որոնք վկայում են ցածր բարոյական իրադրության մասին։

Украинская разведка сообщила о скрытой мобилизации в России
В России продолжается скрытая мобилизация. Об этом сообщил представитель Главного управления разведки Министерства обороны Украины Андрей Юсов в эфире украинского телеканала.
По его словам, каждый месяц российские власти мобилизуют около 20 тысяч человек. Также дополнительно готовятся новые мобилизационные меры.
«Скрытая мобилизация в России свидетельствует о том, что даже проведенной мобилизации недостаточно, армия РФ не является эффективной, не является обеспеченной должным образом и обученной», — сказал Юсов.
Он также добавил, что у разведки есть большое количество аудиоперехватов российских военных с передовой, которые свидетельствуют о низком моральном состоянии.