«Ադրբեջանը օկուպացրել է ՀՀ տարածքը 2022-ին». Freedom House
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունն իր տարեկան՝ «Ազատությունն աշխարհում-2023» զեկույցում անդրադարձել է նաև Հայաստանին ու Արցախին:
Զեկույցի համաձայն՝ ստացված պաշտոնական հաղորդագրությունները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը 2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո շարունակաբար խախտել է հրադադարը, պատերազմական հանցագործություններ իրականացրել, այդ թվում՝ գերիների նկատմամբ: Զեկույցում, մասնավորապես, նշվել է, որ 2022թ. սեպտեմբերին Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն ներխուժել է ՀՀ տարածք. շուրջ 200 հայ զինվոր է զոհվել, ևս 293-ը՝ վիրավորվել, 20 զինծառայող ռազմագերու կարգավիճակում է:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նշում է, որ Ադրբեջանը զավթել է ՀՀ տարածքից Գորիս-Կապան ճանապարհի 21 կմ հատվածը՝ այդպիսով խախտելով բնակիչների ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը, բացի այդ վտանգված է Սյունքի, Վայոց Ձորի, Գեղարքունիքի սահմանամերձ բնակիչների կյանքը, հարյուրավոր բնակիչներ տեղահանվել են: Նշվում է նաև, որ Ադրբեջանը շարունակում է օկուպացնել ՀՀ ինքնիշխան տարածքը՝ փորձելով ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ վերահսկողության սահմանել ՀՀ նկատմամբ:
Զեկույցում նաև նշվում է, որ Արցախում վտանգված է բնակիչների կյանքը. նրանք ֆիզիկական բռնության ենթարկվելու սպառնալիքի տակ են:
Freedom House-ն ընդգծում է, որ Ադրբեջանի կողմից իրադրության սրման հետևանքով լայնամասշտաբ բախման վտանգը մեծացել է:

Freedom House: Азербайджан оккупировал территории Армении в 2022
Американская демократическая организация Freedom House опубликовала ежегодный Freedom in the World отчет по Армении и Арцаху.
Отмечается, что Нагорно-Карабахская Республика, которая также называет себя Республикой Арцах, пользуется фактической независимостью от Азербайджана с момента прекращения огня 1994 года, но после войны 2020 года по-прежнему находится в опасности, и живущие там люди по-прежнему рискуют подвергнуться физическому насилию.
В докладе говорится, что в сентябре 2022 года "азербайджанские вооруженные силы вторглись на территорию Армении. В результате эскалации продолжающегося военного конфликта погибло около 200 и ранено более 293 армянских военнослужащих; трое гражданских были убиты, а десятки солдат взяты в плен. Азербайджанская агрессия вдоль армяно-азербайджанской границы ограничивает свободу передвижения по некоторым пограничным районам. Гражданские поселения и здания в провинциях Сюник, Гегаркуник и Вайоц Дзор также подверглись обстрелу, в результате чего был нанесен значительный ущерб и тысячи мирных жителей были вынуждены покинуть свои дома”.
Отмечается, что активные боевые действия в сентябре продолжались два дня, и что Азербайджан регулярно нарушал режим прекращения огня. Говорится, что Азербайджанские силы продолжали дальше оккупировать армянскую территорию в 2022 году и часто препятствовали внутреннему передвижению армянских жителей, используя угрозы применения силы против гражданского населения для осуществления контроля".
Азербайджан продолжает нарушать основные права на жизнь, свободу передвижения и другие жизненно важные права жителей Армении.