«Մինսկի խումբը ցանկանում էր ընդմիշտ սառեցնել ղարաբաղյան հարցը». Ալիև
ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ցանկանում էր, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն ընդմիշտ սառեցվեր, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, գրում է Report-ը:
«1992 թվականին՝ հակամարտության սկսվելուց անմիջապես հետո, ԵԱՀԿ-ն ստեղծեց Մինսկի խումբը, բայց, ցավոք, 28 տարի Մինսկի խումբը չի հասել որևէ արդյունքի: Բանակցային գործընթացի ավարտին մեզ թվում էր, որ նրանք պարզապես ցանկանում են սառեցնել իրավիճակը։ Նրանք ցանկանում էին, որպեսզի հակամարտությունն ընդմիշտ սառեցվեր։ Բայց մենք չհամաձայնեցինք: Արեցինք այն, ինչ անհրաժեշտ համարեցինք՝ օգտագործելով ինքնապաշտպանության մեր իրավունքը, ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը: Մենք ուժով ազատագրեցինք մեր տարածքները, դա մեր օրինական իրավունքն էր»,- ասել է Ալիևը:

Алиев: Минская группа ОБСЕ хотела, чтобы карабахский конфликт был заморожен навсегда
Минская группа ОБСЕ хотела, чтобы карабахский конфликт был заморожен навсегда. Как сообщает Report, об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
"В 1992 году, сразу после начала конфликта, ОБСЕ создала Минскую группу. Но, к сожалению, за 28 лет Минская группа не представила, не добилась никаких результатов. И в конце переговорного процесса нам показалось, что они просто хотят заморозить ситуацию. Они хотели, чтобы этот конфликт был заморожен навсегда. Но мы с этим не согласились. Мы сделали то, что посчитали нужным сделать, используя наше право на самооборону, Устав ООН, в частности статью. Мы освободили наши территории силой. Это было наше законное право", - отметил глава государства.