Արցախում անցել են հին ավանդական ջեռուցման համակարգին․ ԱԻՊԾ-ն հորդորում է պահպանել անվտանգության կանոնները
Չորեքշաբթի, 25 հունվարի, 2023 թ., 13:18
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից բնապահպանական կեղծ պատճառաբանությամբ, Ադրբեջանն առ այսօր փակ է պահում Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղին:
Արցախն աշխարհին կապող կյանքի ճանապարհի փակ լինելու, գազամատակարարման բացակայության և էլեկտրաէներգիայի հաճախակի տատանումների պատճառով, Արցախում անցել են հին ավանդական ջեռուցման համակարգին: Բնակարանների մեծ մասում տեղադրվել են վառաններ: Հրդեհային անվտանգության տեսանկյունից, այն ռիսկային է, եթե չպահպանվի անվտանգության կանոնները: Ադրբեջանի չդադարող ագրեսիվ գործողությունների պայմաններում, հումանիտար խնդիրներին հաճախ ավելանում է նաև արտակարգ պատահարները:
ԱԻ ծառայությունը հիշեցնում է. Հրդեհային անվտանգության նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջներին չհամապատասխանող մետաղյա վառարանների տեղադրում չի թույլատրվում: Վառարաններից մինչև գույքը և այլ սարքավորումներն ընկած հեռավորությունը պետք է լինի 0.7 մետրից ոչ պակաս, իսկ ծխատար խողովակի բարձրությունը պետք է լինի շինության տանիքից ոչ պակաս քան 0.5 մ, ինչպես նաև 2մ բարձր, 10մ շառավղով առկա ամենաբարձր շենքի տանիքից:
Փայտով ջեռուցվող վառարանի տակ պարտադիր է տեղադրել 50-ով 40 սմ մետաղյա թիթեղ: Արգելվում է դյուրավառ վառելիքով վառել փայտով ջեռուցվող վառարանը:
Ծառայությունը միաժամանակ հորդորում է Էլեկտրաջեռուցման, փայտե վառարանների կամ այլընտրանքային՝ գազի բալոնների օգտագործաման ժամանակ խստիվ պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները: Պետական հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչությունը հետևողական աշխատանք կիրականացնի անվտանգության կանոնների պահպանման ուղղությամբ:

В Арцахе перешли на старую традиционную систему отопления. ГСЧС призывает соблюдать правила безопасности
![]() С 12 декабря 2022 года Азербайджан держит межгосударственную магистраль Степанакерт-Горис закрытой по ложным экологическим причинам. Как сообщает Государственная служба по чрезвычайным ситуациям, из-за закрытия дороги жизни, связывающей Арцах с миром, отсутствия газоснабжения и частых перепадов электричества, в Арцахе перешли на старую традиционную систему отопления. В большинстве квартир установлены печи. С точки зрения пожарной безопасности, это рискованно, если не соблюдать правила безопасности. В условиях непрекращающихся агрессивных действий Азербайджана к гуманитарным проблемам часто добавляются чрезвычайные ситуации. МЧС напоминает: установка металлических печей, не соответствующих требованиям нормативных документов по пожарной безопасности, запрещается. Расстояние от печей до мебели и другого оборудования должно быть не менее 0,7 м, а высота дымохода должна быть не менее 0,5 м от кровли здания, а также 2 м над кровлей наиболее высоких существующих здание в радиусе 10 м. В то же время МЧС призывает строго соблюдать правила пожарной безопасности при использовании электрического отопления, дровяных печей или альтернативных газовых баллонов. Государственная инспекция по пожарной и технической безопасности будет проводить последовательную работу в направлении соблюдения правил безопасности. |