ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկության 11-րդ փուլում չի կարողացել խոսնակ ընտրել
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատում հանրապետականների առաջնորդ Քևին Մաքքարթիին չհաջողվեց ընտրվել պալատի նախագահ՝ այստեղ անցկացված 11 քվեարկությունների արդյունքում: Նրա թեկնածությունը հրաժարվում են պաշտպանել կարծրդիրքային հանրապետականները, հայտնում է «Ամերիկայի ձայն»-ը:
Կոնգրեսում 16 տարվա փորձառությամբ օրենսդիր Մաքքարթին Հանրապետական կուսակցության առաջնորդն էր նախորդ Կոնգրեսում, որի ժամկետը լրացավ երեքշաբթի: Իսկ Մաքքարթին վաղուց էր ցանկանում դառնալ Ներակայացուցիչների պալատի նախագահ: Սակայն նա դեռևս չի կարողանում հավաքել դրա համար անհրաժեշտ առնվազն 218 անդամների համաձայնությունը: Չորեքշաբթի անցկացված քվեարկության բոլոր փուլերը նույնպես անհաջող ավարտվեցին նրա համար:
Հանրապետական կուսակցության շարքերում պահպանողական անդամները շարունակում են պնդել, որ նա գաղափարապես բավականաչափ ուժեղ չէ առաջատար այս պաշտոնը ստանձնելու համար:
Ավելի քան 100 տարվա ընթացքում սա առաջին դեպքն է, երբ Ներկայացուցիչների պալատն առաջին իսկ փորձով խոսնակ չի ընտրում:
Քվեարկության չորրորդ փուլը տեղի ունեցավ մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրապարակավ կոչ արեց Մաքքարթիին ընտրել խոսնակ՝ նրան անվանելով «իմ Քևինը»:
«Ժամանակն է, որ Ներկայացուցիչների պալատի մեր բոլոր հանրապետականները քվեարկեն Քևինի օգտին, փակեն գործարքը և հաղթեն»,- գրել է Թրամփը Twitter-ում։
Թրամփը հորդորեց 118-րդ Կոնգրեսի փոքրաթիվ հանրապետական մեծամասնությանը «հրաշալի հաղթանակը չվերածել հսկա և ստոր պարտության»։
Սակայն Թրամփի այս հայտարարությունը ոչ մի ազդեցություն չունեցավ։
Հանրապետական Լորեն Բոբերթը, չորեքշաբթի ելույթ ունենալով Ներկայացուցիչների պալատում, հայտարարեց, որ Թրամփը «պետք է Քևին Մաքքարթիին ասի. դու ձայն չունես, ժամանակն է, որ հանես թեկնածությունդ»։
Նախագահ Ջո Բայդենը նույնպես մեկնաբանել է ստեղծված փակուղին. «Կարծում եմ՝ մի տեսակ ամոթալի է, որ այս ընտրությունն այսքան երկար է տևում, երբ ամբողջ աշխարհն է հետևում դրան: Մենք պետք է կենտրոնանանք մեր գործերի վրա»,- ասել է Բայդենը:

Палата представителей США побила 100-летний рекорд провалов голосования за спикера
Республиканское большинство в Палате представителей США в четверг превзошло 100-летний "антирекорд" своих же однопартийцев, провалив 11 попыток избрания спикера. Голосование перенесли на пятницу.
Партийный лидер республиканцев Кевин Маккарти потерпел поражение в 11-м раунде голосования на выборах спикера Палаты представителей, поскольку более пяти республиканцев выступили против его кандидатуры.
Ровно 100 лет назад, в 1923-м, республиканское большинство также не смогло избрать спикера Палаты представителей с первого раза. Тогда им понадобилось девять раундов голосований, чтобы конгрессмен Фредерик Жиллетт был избран на эту должность.
Сейчас республиканцы, которые выдвинули главным кандидатом своего партийного лидера Кевина Маккарти, до сих пор не продемонстрировали единства. По результатам последних голосований, Маккарти каждый раз не хватало всего 17 голосов своих однопартийцев, ведь два десятка его соратников, которые представляют консерваторов и протрамповское крыло MAGA, категорически отказываются поддерживать его кандидатуру.
Для того, чтобы продемонстрировать, что Маккарти - не единственный претендент на высший пост в Палате представителей, его однопартийцы, которые не принадлежат партийному мейнстриму, выдвигают других кандидатов и голосуют за них.
Руководству Республиканской партии не помогли даже перерывы между голосованиями, чтобы договориться внутри собственной политической силы.
Между тем демократы, которые с начала года находятся в меньшинстве в нижней палате, демонстрируют, что они не имеют никаких разногласий в своей позиции.
Они последовательно выдвигают на пост спикера своего партийного лидера Хакима Джеффриса и во время каждого голосования не потеряли еще ни одного голоса в его поддержку.
Президент США Джо Байден в этой связи выразил обеспокоенность, что процесс затягивается и отметил, что это создает, в том числе, негативный эффект для Соединенных Штатов на международной арене.