Թալիբները մտափոխվել են. նրանք դեմ չեն աղջիկների կրթությանը
Աֆղանստանի փոխվարչապետ Մավլավի Աբդուլ Քաբիրը, նշանակվելով թալիբների կողմից («Թալիբան»-ը ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների տակ է ահաբեկչության մեղադրանքով), ասել է, որ երկրի իշխանությունները դեմ չեն, որ աղջիկները կրթություն ստանան, հաղորդում է Bakhtar գործակալությունը։
Աֆղանստանի մասնավոր համալսարանների ասոցիացիայի հետ հանդիպման ժամանակ նա ասել է, որ թալիբները դեմ չեն, որ աղջիկները կրթություն ստանան և աշխատում են հնարավորինս շուտ դադարեցնել կրթության սահմանափակումը:
Ավելի վաղ աֆղանական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ Թալիբանի կառավարության բարձրագույն կրթության նախարարությունը կարգադրել է դադարեցնել կին ուսանողների կրթությունը Աֆղանստանի մասնավոր և պետական ​​բուհերում։ Աֆղանստանի բարձրագույն կրթության նախարարն ասել է, որ աշխարհիկ բուհերում աղջիկների կրթությունը հակասում է իսլամի օրենքներին և հակասում է իսլամական ավանդույթներին։

Талибы заявили, что не против получения девушками образования, пишут СМИ
Назначенный талибами (движение "Талибан"* находится под санкциями ООН за терроризм) заместитель премьер-министра Афганистана Мавлави Абдул Кабир заявил, что власти страны не возражают против получения девушками образования, передает агентство Bakhtar.
На встрече с ассоциацией частных университетов Афганистана он заявил, что талибы не против того, чтобы девушки получали образование, и стремятся как можно скорее положить конец приостановке обучения.
Ранее афганские СМИ сообщали, что министерство высшего образования в правительстве талибов распорядилось приостановить обучение студенток в частных и государственных университетах Афганистана. Министр высшего образования Афганистана заявил, что обучение девушек в светских вузах нарушает законы ислама и противоречит исламским традициям.