«Մենք տանուլ կտանք. աշխարհը «կլիմայական դժոխքի» ճանապարհին է». ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գութերեշն ասել է, որ աշխարհը ներկայում գնում է «կլիմայական դժոխքի» ճանապարհով՝ ջերմոցային գազերի արտանետումների աճի պայմաններում:
Այս մասին նա նախազգուշացրել է Եգիպտոսում կլիմայի գագաթնաժողովի շրջանակներում իր բացման խոսքում։
«Մենք տանուլ կտանք: Ջերմոցային գազերի արտանետումներն աճում են: Գլոբալ ջերմաստիճանը աճում է: Եվ մեր մոլորակն արագորեն մոտենում է անկման կետին, որը կլիմայական քաոսն անշրջելի կդարձնի»,- ասել է նա:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը կլիմայի փոփոխությունն անվանել է մեր դարի վճռորոշ խնդիրն ու առանցքային մարտահրավերը։
«Մարդկային գործունեությունը կլիմայի խնդրի պատճառն է: Մարդկային գործողություններն էլ պետք է լուծում դառնան: Գիտությունը միանշանակ է՝ ջերմաստիճանի բարձրացումը մինչև 1,5 աստիճանով սահմանափակելու ցանկացած հնարավորություն նշանակում է մինչև 2050 թվականը հասնել համաշխարհային զուտ զրոյական արտանետումների: Մենք մոտենում ենք անդառնալիության կետին: Սարսափելի ճակատագրից խուսափելու համար G20-ի բոլոր երկրները պետք է արագացնեն անցումը հենց հիմա՝ այս տասնամյակում»,- ընդգծել է նա։
Գութերեշը հավելել է, որ զարգացած երկրները պետք է առաջնորդություն ստանձնեն այս հարցում։
Նա նաև կոչ է արել բանակցել «կլիմայական համերաշխության համաձայնագրի» շուրջ։
«Համաձայնագիր, որի համաձայն բոլոր երկրները լրացուցիչ ջանքեր կգործադրեն այս տասնամյակի արտանետումները նվազեցնելու համար՝ 1,5 աստիճանի նպատակին համապատասխան: Համաձայնագիր, որի համաձայն ավելի հարուստ երկրները և միջազգային ֆինանսական հաստատությունները ֆինանսական և տեխնիկական աջակցություն են տրամադրում զարգացող տնտեսություններին օգնելու՝ արագացնել անցումը դեպի վերականգնվող էներգիա: Համաձայնագիր, որում զարգացած և զարգացող տնտեսությունները միավորվում են ընդհանուր ռազմավարության շուրջ և համատեղում կարողություններն ու ռեսուրսները՝ ի շահ մարդկության: Սա կա՛մ համաձայնագիր է կլիմայական համերաշխության մասին, կա՛մ կոլեկտիվ պայմանագիր ինքնասպանության վերաբերյալ»,- եզրափակել է գլխավոր քարտուղարը:

Мир находится на пути к "климатическому аду", - Генсек ООН
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш заявил, что в настоящее время мир находится на пути к "климатическому аду" на фоне роста выбросов парниковых газов.
Об этом говорилось в его вступительной речи на климатическом саммите в Египте, передает Цензор.НЕТ со ссылкой на Sky News.
"Мы проиграем. Выбросы парниковых газов увеличиваются. Глобальная температура увеличивается. И наша планета быстро приближается к переломному моменту, который сделает климатический хаос необратимым. Мы на автобане в "климатический ад", и нога давит на педаль газа", - заявил Гутерреш.
Генсек ООН назвал изменение климата определяющей проблемой и центральным вызовом нашего столетия.
"Деятельность человека является причиной проблемы климата. Человеческие действия должны быть и решением. Наука однозначна: любая возможность ограничить повышение температуры до 1,5 градуса означает достижение глобальных чистых нулевых выбросов к 2050 году. Мы приближаемся к точке невозврата. Чтобы избежать страшной судьбы, все страны G20 должны ускорить переход прямо сейчас – в этом десятилетии", - подчеркнул он.
Гутерреш добавил, что развитые страны должны взять на себя инициативу по этому вопросу.
Он также призвал договориться о "соглашении климатической солидарности".
"Соглашение, согласно которому все страны приложат дополнительные усилия, чтобы сократить выбросы этого десятилетия согласно цели в 1,5 градуса. Соглашение, согласно которому более богатые страны и международные финансовые учреждения оказывают финансовую и техническую помощь, чтобы помочь развивающимся экономикам, ускорить переход на возобновляемую энергетику. Соглашение, в котором развитые и развивающиеся экономики, объединяются вокруг общей стратегии и объединяют мощности и ресурсы во благо человечества. Это либо соглашение климатической солидарности, либо коллективное соглашение о самоубийстве", - подытожил Генсек.