ՀԱՊԿ-ը զորավարժություններ կանցկացնի Ղազախստանում
ՀԱՊԿ-ի հավաքական ուժերի զորավարժությունները կանցկացվեն Ղազախստանի տարածքում սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 8-ը։ Տեղեկությունը հայտնում է Ղազախստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Ժամբիլի և Ալմաթիի մարզերում կանցկացվեն «Փոխգործակցություն 2022», «Որոնում 2022» և «Էշելոն 2022» զորավարժությունները ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի հետ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Այդ նպատակով սեպտեմբերի 22-30-ը հանրապետություն են ժամանում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների զորակազմերը։
Ռուսական ռազմակայանի օդաչուները վարժանքներ են անցկացրել Հայաստանում
Նրանք կտեղաշարժվեն տարբեր միջոցներով՝ երկաթուղային, օդային տրանսպորտով և անվավոր ռազմական տեխնիկայով։
Զորակազմերի տեղաշարժի ընթացքում կմշակվեն պարետային ծառայության, հակաօդային պաշտպանության և համակողմանի ապահովման հարցերը:
ՀԱՊԿ-ի կազմում վեց պետություն է ընդգրկված՝ Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Ռուսաստանը և Տաջիկստանը:

ОДКБ проведет серию военных учений в Казахстане
С 26 сентября по 8 октября в Жамбылской и Алматинской областях пройдут учения с Коллективными силами оперативного реагирования ОДКБ «Взаимодействие-2022», «Поиск-2022», «Эшелон-2022», сообщила пресс-служба Минобороны Казахстана.
В связи с этим с 22 по 30 сентября в нашу страну прибывают воинские контингенты государств-членов ОДКБ. Их передвижение будет осуществляться различными способами: железнодорожным, воздушным транспортом и на колесной военной технике.
В ходе перемещения воинских контингентов будут отработаны вопросы комендантской службы, противовоздушной обороны и всестороннего обеспечения.