Apple-ը մտադիր է թողարկել iPhone 14-ի հատուկ տարբերակը՝ առանց SIM քարտի բնիկի
Bloomberg-ի լրագրող և հեղինակավոր ինսայդեր Մարկ Գուրմանը հայտնել է, որ Apple-ն ակտիվորեն քննարկում է iPhone 14 հատուկ մոդելի թողարկման հնարավորությունը՝ առանց SIM քարտի բնիկի։
«Apple-ը դիտարկում է SIM քարտի բնիկը ամբողջությամբ հեռացնելու հարցը՝ սկսած այս տարվանից»,- ասել է նա: Գուրմանի խոսքով՝ Կուպերտինոյում գտնվող ընկերությունը նախատեսում է թողարկել նման մոդելներ սովորական բնիկով դասական մոդելների հետ միաժամանակ։
Լրագրողն այս փոփոխությունը բացատրել է սմարթֆոնների բոլոր օգտագործողների համար eSIM-ին աստիճանական անցման՝ Apple-ի ծրագրերով։ Գուրմանը չի բացառել, որ կորպորացիան կարող է փոխել իր կարծիքը և հետաձգել նման մոդելների թողարկումը մինչև հաջորդ տարի՝ iPhone 15-ի թողարկումը։
eSIM-ը թվային SIM քարտ է, բայց օգտատերը կարող է օգտվել հաղորդակցման ծառայություններից այնպես, ինչպես ֆիզիկական SIM քարտերով: eSIM տեխնոլոգիան առաջին անգամ հայտնվել է iPhone Xs-ում և Xr-ում, սակայն մինչ այժմ սմարթֆոնների բոլոր մոդելներն ունեն քարտի բնիկներ:

Apple намерена выпустить особую версию iPhone 14
Журналист агентства Bloomberg и авторитетный инсайдер Марк Гурман рассказал, что в компании Apple идут активные обсуждения возможности выпуска особой модели iPhone 14 без слота для SIM-карты. Об этом он сообщил в рассылке Power On.
«Apple рассматривает возможность полного отказа от слота для SIM-карты, начиная с этого года», — отметил он. По словам Гурмана, компания из Купертино планирует выпустить такие модели одновременно с классическими, с привычным слотом.
Журналист объяснил такое изменение планами Apple по постепенному переходу на eSIM для всех пользователей смартфонов. Гурман не исключил, что корпорация может передумать и оттянуть выпуск таких моделей до следующего года, в iPhone 15.
eSIM представляет собой цифровую SIM-карту, но пользоваться услугами связи можно таким же образом, как и на физических SIM-картах. Технология eSIM впервые появилась в iPhone Xs и Xr, однако до сих пор все модели смартфонов имеют слоты для карт.