Ղրղզստանը դեմ է երկրում ռուսական կենսաբանական լաբորատորիայի տեղակայմանը
Ղրղզստանի առողջապահության նախարարությունը դեմ է արտահայտվել երկրում երրորդ մակարդակի (BSL-3) կենսաբանական լաբորատորիայի ստեղծմանը։ Այս մասին ասվում է գերատեսչության կայքում։ Հարցը քննարկվել է Առևտրի, տնտեսական, գիտական, տեխնիկական և հումանիտար համագործակցության միջկառավարական ղրղզական-ռուսական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ, որը տեղի է ունեցել ապրիլի 14-ին։
Ռուսաստանը և Ղրղզստանը կուժեղացնեն համագործակցությունն ինֆեկցիոն հիվանդությունների համատեղ ուսումնասիրության ուղղությամբ «միջազգային զարգացմանը նպաստող ռուսական նախաձեռնությունների շրջանակում», ասվում է Ղրղզստանի առողջապահության նախարարության հայտարարության մեջ։
Քննարկման արդյունքում կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցության զարգացումը առողջապահության ոլորտում և անցկացնել պարտադիր բժշկական ապահովագրության հիմնադրամների մասնագետների խորհրդատվություն՝ աշխատանքային միգրանտների ընտանիքների չաշխատող անդամների բուժօգնության կազմակերպման վերաբերյալ։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը և ԱՄՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնները (CDC) կենսաբժշկական հետազոտությունները դասակարգում են վտանգի մակարդակների մեկից մինչև չորս (կենսաանվտանգության մակարդակ, BSL-1 - BSL-4): Կախված այն նյութերի վտանգավորության աստիճանից, որոնց հետ աշխատում են գիտնականները, տարբերվում են գլոբալ պահանջները, որոնք վերաբերում են լաբորատորիաների սարքավորմանը և նրանց աշխատակիցներին պաշտպանելուն։
BSL-3 հապավումը նշանակում է կենսաանվտանգության մակարդակ 3: ԱՀԿ-ի սահմանման համաձայն՝ դրանք մեկուսացված լաբորատորիաներ են, որտեղ նրանք աշխատում են տեղական կամ էկզոտիկ վիրուսային ագենտների հետ, որոնք կարող են լուրջ հիվանդություններ առաջացնել, այդ թվում՝ օդակաթիլային ճանապարհով տարածման վտանգի պատճառով: Նման հաստատություններում աշխատելու համար լաբորատոր անձնակազմը պետք է հատուկ պատրաստվածություն ունենա:

Киргизия выступила против появления в стране российской биолаборатории
Министерство здравоохранения Киргизии выступило против создания в стране биологической лаборатории третьего уровня (BSL-3). Об этом говорится на сайте ведомства. Вопрос обсуждался во время заседания Межправительственной киргизско-российской комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и гуманитарному сотрудничеству, которое состоялось 14 апреля.
«Стороны обменялись мнениями относительно создания на территории Киргизской Республики биологической лаборатории BSL-3. Стоит отметить, что Киргизская Республика высказалась против реализации данного проекта», — говорится в сообщении на сайте Минздрава республики.
Наращивать взаимодействие по вопросам совместного изучения инфекционных болезней Россия и Киргизия будут «в рамках российских инициатив по содействию международному развитию», говорится в сообщении Минздрава Киргизии.
Также по итогам обсуждения стороны договорились продолжить развитие сотрудничества в области здравоохранения и провести консультации специалистов фондов обязательного медицинского страхования по вопросу организации медпомощи неработающим членам семей трудящихся-мигрантов.
Всемирная организация здравоохранения и Центры по контролю и профилактике заболеваний США (CDC) классифицируют биомедицинские исследования по уровням опасности от первого до четвертого (biosafety level, BSL-1 — BSL-4). В зависимости от степени опасности веществ, с которыми работают ученые, отличаются глобальные требования, которые применяют к оснащению лабораторий и защите их сотрудников.
Сокращение BSL-3 означает третий уровень биологической безопасности. Согласно определению ВОЗ, это изолированные лаборатории, где работают с местными или экзотическими вирусными агентами, способными вызвать серьезные заболевания, в том числе из-за риска распространения по воздуху. Лабораторный персонал должен пройти специальную подготовку для работы в таких учреждениях.
Так, например, работать с образцами РНК вируса SARS-Cov-2, вызывающими новую коронавирусную инфекцию, ВОЗ рекомендует в лабораториях не ниже второго уровня безопасности (BSL-2), а работать с живой культурой вируса — как раз в лабораториях третьего уровня (BSL-3).