Պուտինը, Լուկաշենկոն և Փաշինյանը որոշել են խաղաղապահների գլխավոր առաջադրանքը Ղազախստանում
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցի ընթացքում հանգել են որոշման, որ Ղազախստանում ՀԱՊԿ խաղաղապահների հիմնական խնդիրը արտաքին միջամտությունը կանխելն է։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ հայտնել է Բելառուսի նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Ղազախստանցիներն իրենք պետք է ինքնուրույն լուծեն իրենց ներքին խնդիրները, ընդգծել են մամուլի ծառայությունում։
Ավելի վաղ Հայաստանը ՀԱՊԿ որոշման շրջանակներում 100 խաղաղապահ է ուղարկել Ղազախստան, հայտնում է երկրի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Մինչ այդ հայտնի էր դարձել, որ Ալմա-Աթայի օդանավակայանում վայրէջք է կատարել ռուսական օդատիեզերական ուժերի Իլ-76 ինը ինքնաթիռ՝ դեսանտային ուժերով և տեխնիկայով։

Путин, Лукашенко и Пашинян определили главную задачу миротворцев в Казахстане
Президент России Владимир Путин, президент Белоруссии Александр Лукашенко и премьер-министр Армении Никол Пашинян во время телефонных переговоров пришли к решению, что главной задачей миротворцев ОДКБ в Казахстане является недопущение вмешательства извне. Об этом сообщает пресс-служба белорусского президента, передает РИА «Новости».
Сами казахстанцы должны самостоятельно решить свои внутренние проблемы, подчеркнули в пресс-службе.
Ранее Армения отправила в Казахстан 100 миротворцев в рамках решения ОДКБ, сообщила пресс-служба минобороны страны.
До этого стало известно, что на аэродроме Алма-Аты совершили посадку девять самолетов ВКС России Ил-76 с военнослужащими ВДВ и техникой.