ԱՄՆ-ում հարյուրավոր եղջերուներ վարակված են կորոնավիրուսով
![]() ԱՄՆ-ում հարյուրավոր սպիտակապոչ եղջերուներ վարակված են SARS-CoV-2-ով։ Նման եզրակացության են հանգել Այովա նահանգի Փենսիլվանիայի համալսարանի գիտնականները։ Կենսաբանների կարծիքով, եղնիկները կարող էին կորոնավիրուսով վարակվել մարդկանցից, որից հետո հիվանդությունը տարածվել է կենդանիների շրջանում։ 2020 թվականի ապրիլից 2021 թվականի հունվար ընկած ժամանակահատվածում սպիտակապոչ եղջերուների շրջանում վարակի տարածման մասշտաբները բավականին մեծ են եղել. նրանց մինչև 80%-ը վարակվել է կորոնավիրուսով։ Մեծ խնդիրն, ըստ գիտնականների, այն է, որ եղջերուների շրջանում կորոնավիրուսի արագ տարածումը կարող է դանդաղեցնել վարակի դեմ պայքարը։ Եղնիկները կարող են դառնալ իսկական «ռեզերվուար» SARS-CoV-2-ի համար, վիրուսը կշարունակի մուտացիան և կարող է շրջանցել ժամանակակից պատվաստանյութերը։ Իրավիճակը շտկելու նպատակով գիտնականներն առաջարկում են խոշոր եղջերավորներին պատվաստել կորոնավիրուսի դեմ: Սակայն գիտնականներն իրենք էլ են ընդունում, որ սա շատ դժվար իրագործելի գաղափար է: |