Թուրքիայում 19-րդ դարի հայկական եկեղեցին կվերածվի «Հումորի համաշխարհային վարպետների տան»
Թուրքական իշխանությունները որոշել են հարավ-կենտրոնական Քոնիա նահանգում գտնվող, վերջերս վերանորոգված հայկական եկեղեցին վերածել մշակութային կենտրոնի, հայտնում է «Ագոս»-ը:
19-րդ դարի եկեղեցին, որը փակ էր այցելուների համար, վերականգնման նախագիծը 2017 թվականին ավարտելուց հետո կբացվի որպես «Հումորի համաշխարհային վարպետների տուն»: Բացվման հստակ ամսաթիվը դեռ հայտնի չէ:
Վերանորոգման ծրագիրն իրականացվել է Աքշեհիրի քաղաքապետարանի և Քոնիայի տարածաշրջանային զարգացման ծրագրի վարչության կողմից: Դրա ընդհանուր արժեքը կազմել է 3.5 միլիոն թուրքական լիրա (475 հազար ԱՄՆ դոլար):

Армянская церковь XIX века в Турции станет «Домом мировых мастеров юмора»
Турецкие власти решили превратить недавно отреставрированную армянскую церковь в южно-центральной провинции Конья в культурный центр, сообщает газета «Акос».
В церкви XIX века, которая была закрыта для посетителей, откроется «Дом мировых мастеров юмора». Точная дата открытия пока не известна.
Проект реконструкции был реализован мэрией Акшехира и Департаментом регионального развития Коньи. Общая стоимость проекта составила 3.5 миллиона турецких лир (475 тысяч долларов США).
Это шестой по счету христианский памятник, который в 2020 году превратиться в туристическую достопримечательность или мечеть.