Փարիզի քաղաքապետարանին տուգանել են չափազանց շատ կին ղեկավարների համար
Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի քաղաքապետարանը 90 հազար եվրո տուգանք կվճարի՝ քաղաքային վարչակազմում կանանց շրջանում չափազանց շատ ղեկավար պաշտոններ հատկացնելու համար: Այս մասին հայտարարել է քաղաքապետ Անն Իդալգոն՝ ելույթ ունենալով քաղաքային խորհրդի նիստում, որի գրառումը տեղադրված է Twitter-ում:
«Քաղաքը պետք է տուգանք վճարի ղեկավար պաշտոններում չափազանց շատ կանանց նշանակելու համար։ Քաղաքը պետք է տուգանք վճարի, քանի որ նշանակումների 69%-ը կանայք են (11 կին, 5 տղամարդ): Ըստ վերահսկող մարմինների, ղեկավար կազմը չափազանց ֆեմինիստական է դարձել»,- հայտարարել է Իդալգոն։
Խախտումները տեղի են ունեցել դեռ 2018-ին նոր պաշտոնների բաշխման ժամանակ, սակայն այն միայն վերջերս է բացահայտվել՝ Ֆրանսիայի քաղաքացիական ծառայության նախարարության կողմից աուդիտի ընթացքում։
Օրենքի համաձայն, պաշտոններ նշանակելիս տղամարդկանց և կանանց նշանակումը պետք է լինի առնվազն 60/40% հարաբերակցությամբ, իսկ իդեալական դեպքում պետք է հավասար լինի։
«Այդ տուգանքն ակնհայտորեն աբսուրդ է։ Ավելին, այն անարդար է, անպատասխանատու և վտանգավոր»,- ընդգծել Է Իդալգոն։

Мэрию Парижа оштрафовали за слишком большое количество женщин-руководителей
Мэрия французской столицы заплатит штраф в размере €90 тыс. за распределение слишком большого количества руководящих должностей в городской администрации среди женщин. Об этом заявила во вторник глава города Анн Идальго, выступая на заседании городского совета, запись которого размещена в Twitter.
"Город должен заплатить штраф за то, что назначил слишком много женщин на руководящие посты. 69% назначений: 11 женщин и пять мужчин. И из-за этого администрация города [по мнению надзорных органов] стала слишком феминистской", - заявила она.
Нарушение произошло еще во время распределения новых должностей в 2018 году, однако выявлено оно было лишь недавно в ходе аудита Министерства государственной службы Франции. Согласно закону, соотношение мужчин и женщин при назначении на должности, должно составлять как минимум 60% на 40%, а в идеале их должно быть поровну.
"Этот штраф, очевидно, абсурден. Более того, он несправедливый, безответственный и опасный, - подчеркнула Идальго.