Ֆրանսիայի պետական պարտքը ռեկորդային չափերի է հասել
Ֆրանսիայի պետական պարտքը հունիսի վերջին աճել է՝ հասնելով ՀՆԱ-ի աննախադեպ բարձր մակարդակի՝ 114,1 տոկոս:
Այս մասին հայտնել է վիճակագրության և տնտեսական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտը (Insee)։
Հաղորդագրության մեջ հստակեցվում է, որ դրամական արտահայտությամբ պարտքն այժմ կազմում է 2 տրիլիոն 638,3 միլիարդ եվրո: Աճն այս տարվա մարտի վերջին իրադրության համեմատ հասել է 12,7 տոկոսային կետի, այսինքն՝ 113,4 միլիարդ եվրոյին հավասար:
Ինստիտուտի վիճակագրության վարման ողջ ընթացքում, սա Ֆրանսիայի պետական պարտքի ամենամեծ ավելացումն է 1995-ից ի վեր:
Կազմակերպությունը հատուկ նշում է, որ պետական պարտքի նման կտրուկ աճի «մի մասը պայմանավորված է մի շարք գերատեսչությունների ծախսերի կտրուկ ավելացմամբ»: Այդ միջոցները, մասնավորապես, ուղղվել են «կորոնավիրուսի պատճառած սանիտարական ճգնաժամի պայմաններում ձեռնարկվող անհրաժեշտ միջոցների ֆինանսավորմանը»: Գանձարանի ծախսերը կապված են եղել տեխնիկական գործազրկության նպաստների վճարման խոշոր ծրագրի ֆինանսավորման հետ:

Госдолг Франции стал рекордным: €2 трлн 638,3 млрд
Государственная задолженность Франции возросла по состоянию на конец июня до беспрецедентно высокого уровня в 114,1% от ВВП. Об этом сообщил Национальный институт статистики и экономических исследований (Insee).
В сообщении уточняется, что в денежном выражении задолженность составляет теперь €2 трлн 638,3 млрд. Рост достиг по сравнению с ситуацией на конец марта этого года 12,7 процентных пункта, то есть равен €113,4 млрд евро. Это самое крупное увеличение государственной задолженности Франции за весь период ведения статистики институтом, то есть с 1995 года.
Организация особо отмечает, что "часть" столь резкого роста госзадолженности вызвана "резким увеличением расходов целого ряда ведомств". Эти средства, в частности, направлялись "на финансирование необходимых мер, принимаемых в условиях санитарного кризиса", вызванного коронавирусом. Расходы казны были связаны с финансированием крупной программы выплат пособий по технической безработице.