«2 մլն դրամից ավելի ծախսերը ենթակա են հայտարարագրման»․ Ռուստամ Բադասյան
ՀՀ ազգային ժողովը քննարկում է Կառավարության ներկայացրած օրինագիծը, որով ներդրվում է նոր՝ ծախսերի հայտարարագրման ինստիտուտ, ընդլայնվում է հայտարարատուների շրջանակը: «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն ԱԺ նիստում ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
«Նախագծերով մասնավորապես առաջարկում ենք հայտարարատուի ֆինանսական շարժի վերաբերյալ ամբողջական պատկերացում կազմելու նպատակով ներդնել նոր՝ ծախսերի հայտարարագրման ինստիտուտը: Օրենքով սպառիչ թվարկված ծախսերի դեպքում, եթե դրանց միանվագ արժեքը գերազանցում է 2 մլն ՀՀ դրամը, ապա այդպիսի ծախսերը ենթակա են հայտարարագրման կամ, եթե նույն տեսակի ծախսի մասով հանրագումարը գերազանցում է 3 մլն ՀՀ դրամը: Որդեգրվել է նաև այն մոտեցումը, որ ցանկացած ծախսի տեսակ, որի մասով ծախսը կգերազանցի 2 մլն դրամը, անկախ սպառիչ թվարկված ծախսերի տեսակներից, ենթակա կլինի հայտարարագրման»,- ասաց Բադասյանը:

Рустам Бадасян: Расходы, превышающие 2 млн драмов, подлежат декларированию
Предложенная правительством законодательная инициатива направлена на расширение данных и списков лиц, подлежащих декларированию. Об этом сегодня на заседании Национального Собрания в ходе обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «Об общественных услугах» и в смежные законы заявил министр юстиции Рустам Бадасян.
«В частности, рекомендуется ввести новый институт отчетности по затратам чиновников и высокопоставленных должностных лиц, которые подлежат декларированию, чтобы в последствии получить полную картину их финансовых потоков. Декларированию будут подлежать единовременные расходы, превышающие 2 млн драмов, или если сумма всех единовременных расходов будет превышать 3 млн драмов. Также принят подход, согласно которому любой вид расходов, по которым расходы превысят 2 млн драмов, независимо от видов исчерпывающе перечисленных расходов, подлежат декларированию»,- сказал Бадасян.