Լուկաշենկոն հրամայել է աշխատանքից ազատել ընդդիմադիր ուսուցիչներին
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հրաման է տվել դպրոցներից հեռացնել ընդդիմադիր ուսուցիչներին։ Այս մասին նա հայտարարել է կրթության և գիտության նախարար Իգոր Կարպենկոյի հետ հանդիպման ժամանակ։
Լուկաշենկոն կոչ է արել պաշտպանել ուսուցիչներին «հարձակումներից»: Ընդ որում, «եթե ինչ-որ մեկը տեղափոխվել է այլ ճամբար», նրանց հետ նույնպես պետք է «ամեն բան պարզաբանել», շարունակել է նախագահը:
Նա հայտարարել է, որ Բելառուսում պետական կրթություն է, պետական դպրոցներ և պետական գաղափարախոսություն։ Նրանք, ովքեր ցանկանում են հետևել այս սկզբունքներին, կարող են ուսուցանել։ «Նրանք, ովքեր չեն ուզում, ուրեմն դպրոցում չպետք է լինեն։ Դա պետք է ուղիղ ասել, անկեղծ և ազնիվ»,- ընդգծել Է Լուկաշենկոն։
Հիշեցնենք, որ Բելառուսում արդեն երկու շաբաթ է, ինչ շարունակվում են բողոքի ցույցերը։
Դպրոցների շրջանավարտները սկսել են ետ բերել դիպլոմներն ու պատվոգրերը։ Նրանք դատապարտում են հանձնաժողովներում աշխատող մանկավարժներին՝ ընտրակեղծիքներին մասնակցելու համար: Ուսուցիչները բողոքել են հետապնդումներից։

Лукашенко дал приказ увольнять учителей-оппозиционеров
Президент Белоруссии Александр Лукашенко дал приказ увольнять из школ учителей-оппозиционеров. Об этом он высказался на встрече с министром образования Игорем Карпенко, передает БЕЛТА.
Лукашенко призвал защитить учителей «от всяких нападок» и «наездов». При этом, «если кто-то перекинулся в другой лагерь», с ними тоже надо «разбираться», продолжил президент.
Он заявил, что в Белоруссии — государственное образование, государственные школы, государственная идеология. Те, кто хочет следовать этим принципам, могут преподавать. «Те, кто не хочет, — значит, они в школе быть не должны. Это надо говорить прямо, откровенно и честно», — подчеркнул Лукашенко.
В Белоруссии 9 августа прошли президентские выборы, на которых, по официальным данным, Лукашенко набрал 80 процентов. В стране две недели продолжаются массовые протесты с требованием нового голосования. Первые акции жестко разгонялись.
Выпускники школ начали приносить к своим учебным заведениям дипломы и грамоты, осуждая педагогов, работавших в избиркомах, за участие в фальсификациях. Учителя пожаловались на травлю.