SpaceX-ն արբանյակների արտադրության արագության ռեկորդակիր է դարձել
Հայտնի է դարձել, որ Իլոն Մասկի SpaceX ընկերությունը Starlink ինտերնետ-արբանյակների արտադրությունն իրականացնում է տիեզերական ոլորտի համար աննախադեպ արագությամբ: Անցած ամիս SpaceX-ը կապի Դաշնային հանձնաժողովին (FCC) հաղորդել Է, որ ներկայում Starlink-ի ստորաբաժանումն «ամսական 120 արբանյակ է կառուցում», ինչպես նաև «ներդրել է ավելի քան 70 մլն դոլար տերմինալների մշակման և արտադրության համար»:
Հիշեցնենք, որ Starlink նախագծի շրջանակներում SpaceX ընկերությունը մտադիր է Երկրի ուղեծրում ստեղծել մոտ 12 հազար փոքր արբանյակներից բաղկացած ցանց, որոնք կօգտագործվեն մոլորակի ցանկացած կետից ինտերնետ հասանելիություն ապահովելու համար: Ներկայում այս նախագծի շրջանակներում արդեն տիեզերք է ուղարկվել Starlink-ի շուրջ 600 արբանյակ, իսկ SpaceX-ը շարունակում է նախագծի իրականացման համար անհրաժեշտ վերգետնյա ենթակառուցվածքի շինարարությունը և թողարկում է գործարկված տերմինալները:
Starlink արբանյակների արտադրության ծավալը դժվար է համեմատել այլ ընկերությունների արդյունքների հետ, քանի որ պետք է հաշվի առնել տարբեր սարքերի չափերի և կառուցվածքի բարդության տարբերությունները: Quilty Analytics խորհրդատվական ընկերության հիմնադիրը, որը մասնագիտացած է արբանյակային կապի աշխատանքի ոլորտում, կարծում է, որ Starlink արբանյակների արտադրությունն իրականացվում է նախկինում չտեսնված արագությամբ:
Նշենք նաև, որ Մասքի SpaceX-ը Թեքսաս նահանգի Բոկա Չիկա գյուղի տիեզերակայանում հանգստավայր կկառուցի և դրա զարգացման համար ընկերությունը մենեջեր է փնտրում:
SpaceX-ի նպատակն է Բոկա Չիկան դարձնել «21-րդ դարի տիեզերակայան»։
«SpaceX-ի խնդիրը հեղափոխական տիեզերական տեխնոլոգիաների զարգացումն է՝ մարդկանց այլ մոլորակների վրա բնակեցնելու համար: Բոկա Չիկան ամենանոր արձակման կայանն է մեր հաջորդ սերնդի տիեզերանավի՝ Starship-ի համար: Մենք փնտրում ենք հանգստավայրի զարգացման համար տաղանդավոր մենեջերի, որն ամբողջությամբ կզբաղվի SpaceX-ի առաջին հանգստավայրի զարգացմամբ»,- ասված է թափուր աշխատատեղի հայտարարության մեջ:

SpaceX стала рекордсменом по скорости производства спутников: она строит по 120 аппаратов Starlink в месяц
![]() Стало известно о том, что компания Илона Маска (Elon Musk) SpaceX осуществляет производство интернет-спутников Starlink с беспрецедентной для космической отрасли скоростью. В прошлом месяце SpaceX сообщила Федеральной комиссии по связи (FCC), что в настоящее время подразделение Starlink «строит по 120 спутников в месяц», а также «инвестировала более $70 млн в разработку и производство пользовательских терминалов». Напомним, в рамках проекта Starlink компания SpaceX намерена сформировать на орбите Земли сеть из примерно 12 тыс. малых спутников, которые будут использоваться для предоставления доступа в Интернет из любой точки планеты. В настоящее время в рамках данного проекта в космос уже было отправлено около 600 спутников Starlink, а SpaceX продолжает строительство необходимой для реализации проекта наземной инфраструктуры и выпускает пользовательские терминалы. Объём производства спутников Starlink сложно сравнивать с результатами других компаний, поскольку нужно учитывать разницу в размерах и сложности конструкции разных аппаратов. Основатель консалтинговой компании Quilty Analytics, которая специализируется на работе в секторе спутниковой связи, Крис Куилти (Chris Quilty) считает, что производство спутников Starlink осуществляется с невиданной ранее скоростью. «Для сравнения: Iridium, ранее являвшаяся рекордсменом в плане размера группировки коммерческих спутников, на пике производства выпускала около шести спутников в месяц», — сказал Крис Куилти. Стоит отметить, что спутники Iridium NEXT весят почти в три раза больше спутников Starlink. Но даже если брать в расчёт этот факт, то SpaceX строит свою сеть примерно в 20 раз быстрее, что является впечатляющим результатом.