ԲՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն ու «Հայրենիք»-ը հաղորդում են ներկայացնում դատախազություն․ ՈՒՂԻՂ ՄԻԱՑՈՒՄ
Ինչպես հայտնի է՝ ԲՀԿ, ՀՅԴ և «Հայրենիք» կուսակցությունները երեկ հայտարարություն էին տարածել, որում ասված էր․ «Բարգավաճ Հայաստան, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն և Հայրենիք կուսակցությունները հունիսի 30-ին, հանցագործության մասին հաղորդում կներկայացնեն ՀՀ գլխավար դատախազություն՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել օրենսդիր իշխանության ներկայացուցիչների և բարձրաստիճան պաշտոնատար այլ անձանց հանցակցությամբ առանձնապես ծանր հանցանքներ կատարելու փաստերի առթիվ:
Լիազոր ներկայացուցիչները ժամը 10:00-ին ՀՀ գլխավոր դատախազություն առձեռն կհանձնեն երեք կուսակցությունների համատեղ հաղորդումը հանցագործության մասին»։
Ավելի ուշ պարզաբանել էին, որ հաղորդումը տրվելու է ԱԺ 89 պատգամավորների դեմ, որոնք «օրենքի խախտմամբ սահմանադրական փոփոխություն են իրականացրել»։

ППА, АРФ «Дашнакцутюн» и «Родина» подают заявление в Генпрокуратуру. Прямое включение
Оппозиционные партии «Процветающая Армения», «Родина» и «Дашнакцутюн» сегодня подадут заявление о преступлении в генеральную прокуратуру Армении. Об этом говорится в заявлении, размещенном на странице ППА в Facebook.
«Партии «Процветающая Армения», АРФ «Дашнакцутюн» и «Родина» обратятся 30 июня в Генпрокуратуру с требованием возбудить уголовное дело в связи с фактами совершения особо тяжких преступлений при соучастии представителей законодательной власти и высокопоставленных должностных лиц», - говорится в заявлении.
30 июня в 10:00 уполномоченные лица передадут в Генпрокуратуру совместное заявление трех партий.
Позже партии уточнили, что заявление будет подано против 89 депутатов Национального Собрания, которые «осуществили конституционные изменения с нарушением закона».