ԱԱԾ-ն տեսանյութ է հրապարակել
Ինչպես հայտնեի է, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ստորաբաժանումների ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել էր, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում 2010թ. դեկտեմբերի 29-ին գրանցված «Օնիրա Քլաբ» ՍՊ ընկերության իրավասու անձինք, գիտակցելով 2013 թվականի դեկտեմբերի 28-ին ընդունված «Շահումով խաղերի և խաղատների մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասի երկրորդ պարբերության «ա», «բ», «գ» ենթակետերի ուժով 2014 թվականի հունվարի 1-ից հետո խաղատուն և /կամ/ շահումով մեքենայացված խաղ և /կամ/ անմիջականորեն /խաղասրահի միջոցով/ ինտերնետ շահումով խաղ բացառապես կրթական և պատմամշակութային օջախներից, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների վարչական շենքերից, հիվանդանոցներից Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանված հեռավորությամբ՝ Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր, Վայոց Ձորի մարզի Ջերմուկ, Գեղարքունիքի մարզի Սևան, Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքների վարչական սահմաններում, Երևան քաղաքի «Զվարթնոց» օդանավակայանի տարածքում կազմակերպելու, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից հավանության արժանացած 40 միլիարդ դրամից ավելի ներդրումային ծրագրի դեպքում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանված վայրերում և չափանիշներին համապատասխան գործունեություն իրականացնելու հնարավորության հանգամանքի մասին, արտոնյալ պայմաններով գործունեությունը նույն վայրում շարունակելու, շահումով խաղերի բնագավառում մենաշնորհային դիրք զբաղեցնելու և ՀՀ կառավարությանը խաբեությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս պատճառելու դիտավորությամբ, թաքցնելով իրական փաստերը, խաբեության եղանակով՝ մինչ այդ «Օնիրա Քլաբ» ՍՊ ընկերության և նրա հիմնադիրների ու մասնակիցների կողմից կառուցված և 2011թ. հունվարի 19-ին ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում պետական գրանցում ստացած ընդհանուր 13.377 հա մակերեսով ժամանցի վայրերը, ինչպես նաև արդեն իսկ գործող «Շանգրի Լա» խաղատունը, ներկայացնելով որպես վերը նշված ծրագրի շրջանակներում 61.146.139.340 ՀՀ դրամի ներդրման արդյունքում կառուցված շինություններ և 500 աշխատատեղով բացված ժամանցի վայրեր, մոլորության մեջ են գցել պատկան մարմիններին, ինչի արդյունքում ծրագիրն ստացել է ՀՀ կառավարության հավանությունը և 2013 թ. դեկտեմբերի 26-ի 1477-Ա որոշմամբ թույլատրվել է նույն վայրում շարունակել գործունեությունը, որի հետևանքով պետությունը զրկվել է փաստացի առանձնապես խոշոր չափերի՝ 40 միլիարդ ՀՀ դրամի չափով ներդրում ստանալու հնարավորությունից:
Այնուհետև, «Օնիրա Քլաբ» ՍՊ ընկերության իրավասու անձինք, օգտվելով խաբեության արդյունքում ՀՀ կառավարության կողմից ընձեռնված հնարավորությունից, 2013 թ. դեկտեմբերի 27-ին ստացել են ՀՀ Կոտայքի մարզի գյուղ Վերին Պտղնի, Երևան-Աբովյան խճուղի թիվ 5 հասցեում գտնվող հանգստի և ժամանցի կենտրոնում, շահումով խաղերի, խաղատների գործունեություն իրականացնելու վերաբերյալ ԽՏ-001 լիցենզիան, որից հետո, անտեսելով շահումով խաղերի, խաղատների գործունեությունը խաղատան կամ շահումով խաղերի կազմակերպման գործունեությունը միայն լիցենզիայում նշված վայրում /հասցեում/ կազմակերպելու մասին «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի և խաղատների մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «ա» ենթակետի պահանջները, խախտելով «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքի 19-րդ հոդվածի 14-րդ կետի 14.3. ենթակետի, «Հարկերի մասին» ՀՀ օրենքի 26-րդ հոդվածի պահանջները, առանց հատուկ թույլտվության (լիցենզիայի) լիցենզավորման ենթակա գործունեություն իրականացնելու դիտավորությամբ նույն տարածքի մեկ այլ վայրում, ստացված լիցենզիայի անվան տակ՝ առանց հատուկ թույլտվության (լիցենզիայի), 2014 թվականից 2020 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում իրականացրել են խաղատան և շահումով խաղերի կազմակերպման լիցենզավորման ենթակա գործունեություն, որի արդյունքում պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 29.750.000.000 ՀՀ դրամի վնաս:
Փաստի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2020 թվականի հունիսի 13-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 184-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում են անհետաձգելի քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու, նրանց արարքին քրեաիրավական գնահատական տալու, ինչպես նաև պետությանը պատճառված վնասը հատուցելու ուղղությամբ:

СНБ опубликовала видеозапись по делу Гагика Царукяна
Служба национальной безопасности РА опубликовала видеозапись. В записи рассказывается об ущербе на десятки миллиардов драмов, нанесенном государству. Речь идет о предполагаемых мошеннических схемах, с помощью которых компания «Онира Клаб» организовывала деятельность казино.
Согласно видеозаписи, выяснилось, что правомочные представители зарегистрированного 29 декабря 2010 года ООО «Онира Клаб», зная об установленных законами РА ограничениях расположения казино, игр с выигрышем и интернет-казино, ввели в заблуждение компетентные госорганы и получили разрешение на организацию азартных игр в ряде объектов в Котайкской области.
Законом определено, что подобные объекты должны действовать на определенном расстоянии от образовательных, культурно-исторических объектов, зданий государственных учреждений и органов местного самоуправления, больниц. Так, разрешено организовать казино и игры с выигрышем в административных границах города Цахкадзор Котайкской области, Джермука в Вайоц-Дзоре, Севана в Гегаркунике, Мегри в Сюнике, территории ереванского аэропорта «Звартноц». Также разрешения на организацию азартных игр предоставляются в случае реализации одобренных правительством инвестиционных программ стоимостью более 40 млрд. драмов, соответствующих установленным критериям.
Отмечается, что учредители и участники ООО «Онира Клаб» с целью захватить монопольное положение, обманным путем причинить государству имущественный ущерб в крупных размерах обманным путем и посредством сокрытия реальных фактов, представили заранее построенные и зарегистрированные развлекательные объекты общей площадью 13.377 тыс. га, а также казино «Шангри Ла» как соответствующие вышеуказанным критериям объекты, построенные на инвестиции почти в 61,14 млрд. драмов с открытием 500 рабочих мест.
Представителей ООО «Онира Клаб» подозревают в введении в заблуждение компетентные органы, в результате чего программа получила одобрение правительства Армении и в 2013 году им было выдано разрешение на продолжение деятельности, вследствие чего государство лишилось возможности инвестиций в 40 млрд. драмов.
Затем компетентные лица ООО «Онира Клуб», используя в результате мошенничества предоставленную правительством РА возможность, 27 декабря 2013 года получили лицензию ԽՏ-001 на деятельность только в месте, указанном в лицензии, - в развлекательном центре по адресу село Верин Птгни Котайкской области РА, шоссе Ереван-Абовян 5, нарушив требования закона РА «Об азартных играх, интернет-играх и казино», закона РА «О государственной пошлине» и других законов, нанесли государству ущерб в особо крупных размерах - 29 млрд 750 млн драмов.
По факту в следственном департаменте СНБ было возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 188 и пункту 1 части 2 статьи 184 Уголовного кодекса РА. Предпринимаются неотложные следственные и другие судебные действия для выяснения круга лиц, причастных к преступной схеме, а также для криминальной оценки их действий и для компенсации ущерба, нанесенного государству.