Կորոնավիրուսով հիվանդները 11-րդ օրից այլևս վարակիչ չեն
Սինգապուրի Վարակիչ հիվանդությունների ազգային կենտրոնի և Բժշկության ակադեմիայի համատեղ ուսումնասիրության համաձայն՝ կորոնավիրուսով հիվանդները դադարում են վարակիչ հիվանդ լինել 11 օր անց։ Նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակված պացիենտը հիվանդության սկզբից 11 օր անց այլևս վարակիչ չէ՝ չնայած կորոնավիրուսի թեստի արդյունքը կարող է դրական լինել:
Նշվում է, որ հիվանդությունը շարունակվում է վարակիչ լինել 7-10 օրվա ընթացքում՝ հիվանդության ախտանիշների՝ բարձր ջերմության և չոր հազի առաջացումից հետո։ Գիտնականները նման եզրակացության են եկել՝ հետազոտելով 73 հիվանդի: Նրանց կարծիքով՝ վարակվելուց երկու շաբաթ անց վիրուսը դեռ չի անհետանում հիվանդի օրգանիզմից, սակայն այն բավարար չէ ուրիշներին վարակելու համար։

Пациенты с коронавирусом перестают быть заразными через 11 дней
Пациенты, у которых был диагностирован коронавирус, перестают быть заразными через 11 дней после заражения. Об этом заявили ученые из Сингапура по результатам исследований.
Как сообщили специалисты из Национального центра инфекционных болезней и Академии медицины Сингапура, по завершении 11-дневного срока человек, у которого в организме все еще присутствует вирус COVID-19, перестает передавать его окружающим. Отмечается, что заразность сохраняется в период от 7 до 10 дней после проявления симптомов заражения — высокой температуры и сухого кашля.
В исследованиях специалистов приняли участие 73 пациента с подтвержденным коронавирусом. В ходе исследования было установлено, что спустя две недели после инфицирования вирус еще не исчезал из организма зараженного, однако его было недостаточно для заражения окружающих․