ԱՄՆ-ում, որպես կորոնավիրուսի բուժամիջոց, հաստատել են Էբոլայի դեմ դեղամիջոցի կիրառումը
ԱՄՆ Սննդամթերքի և դեղորայքի որակի վերահսկողության վարչությունը (FDA) հավանություն է տվել երկրում Ռեմդեսիվիր՝ (կոդ GS-5734) հակավիրուսային դեղամիջոցին, որը համարվում է Էբոլա վիրուսի դեմ հաջողված դեղամիջոց։ Այն օգտագործվել է Էբոլայի համաճարակի բուժման ժամանակ, որը սկսվել էր 2015 թվականին: Այս մասին հայտնել է վարչության մամուլի ծառայությունը:
ԱՄՆ Ալերգիայի և վարակիչ հիվանդությունների ազգային ինստիտուտի տնօրեն Էնթոնի Ֆաուչին ապրիլի 29-ին հայտարարել էր Ռեմդեսիվիրի կլինիկական հաջող փորձարկումների մասին: «Տվյալները ցույց են տալիս, որ Ռեմդեսիվիրն ունի հստակ, նշանակալի դրական ազդեցություն՝ արագացնելով վերականգնումը»,- հայտնել է Ֆաուչին՝ նկատի ունենալով ուսումնասիրության արդյունքները: Կարգավորող մարմինը նշում է, որ COVID-19-ի բուժման գործում Ռեմդեսիվիրի օգտագործման փաստաթերթերը պետք է հասանելի լինեն բժշկական անձնակազմերին և հիվանդներին: Նրանք նաև պարտավոր են տեղեկացնել դեղաչափի, հնարավոր կողմնակի ազդեցությունների և այլ դեղամիջոցների հետ համատեղելիության մասին: Ըստ մասնագետների՝ Ռեմդեսիվիր դեղամիջոցը կրճատում է ապաքինման ժամանակը՝ 15 օրից հասցնելով 11-ի:

США одобрили применение препарата от Эболы для лечения коронавируса
Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов (FDA) выдало экстренное разрешение на использование в США для лечения зараженных коронавирусом препарата «Ремдесивир». Об этом говорится на сайте FDA. Этот препарат применялся для лечения лихорадки Эбола, эпидемия которой началась в 2015 году.
Директор Национального института аллергических и инфекционных заболеваний Энтони Фаучи 29 апреля заявил об успешных клинических испытаниях «Ремдесивира». «Данные показывают, что «Ремдесивир» оказывает отчетливый существенный положительный эффект, ускоряя выздоровление», — говорил Фаучи, ссылаясь на результаты исследования, в котором приняли участие 1000 человек из разных стран.
Регулятор указывает, что информационные бюллетени о применении «Ремдесивир» при лечении COVID-19 должны быть доступны для медицинских сотрудников и пациентов. В них также необходимо сообщить о его дозировках, возможных побочных эффектах и сочетаемости с другими лекарствами.