Համաշխարհային տնտեսության մեկ երրորդն արդեն գտնվում է ռեցեսիայի վիճակում. #IIF վերլուծաբաններ
ԱՄՆ Ֆինանսների միջազգային ինստիտուտը (IIF) կանխատեսում է, որ համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճն այս տարի կիջնի՝ հասնելով 0․4%-ի, գրում է РБК-ն։ Սա ամենացածր ցուցանիշն է ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում։
Համաշխարհային տնտեսության 30%-ն արդեն գտնվում է ռեցեսիայի վիճակում, քանի որ կորոնավիրուսի պանդեմիայի հետևանքով տնտեսական գործունեությանը հասցված վնասն արդեն տարածվել է տարբեր ոլորտներում:
Տնտեսագետները վերջին մեկ ամսվա ընթացքում բազմիցս իջեցրել են աճի վերաբերյալ իրենց կանխատեսումները ու ավելացրել են ռեցեսիայի հավանականության կանխատեսումներն աշխարհի խոշորագույն տնտեսությունների մեծ մասում: Ուղիղ երկու շաբաթ առաջ IIF-ն իր կանխատեսումով արդեն իջեցրել էր ՀՆԱ-ի աճը՝ 2,6%-ից մինչև 1,6%-ի։
ԱՄՆ-ն, եվրոգոտին և Ճապոնիան արդեն գտնվում են ռեցեսիայի վիճակում, որը կտևի մինչև այս տարվա կեսը։ Այս մասին հայտնել է կազմակերպության ղեկավար ու գլխավոր տնտեսագետ Ռոբին Բրուքսը: Ըստ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) տվյալների՝ ԱՄՆ-ին բաժին է ընկնում համաշխարհային ՀՆԱ-ի 15.1%-ը, եվրոգոտուն՝ մոտ 11%-ը, Ճապոնիային՝ մոտ 4%-ը:
ԱՄՆ-ի ՀՆԱ-ն 2020-ի առաջին եռամսյակում նախորդ եռամսյակի համեմատ կնվազի մոտ 0,2%-ով, երկրորդ եռամսյակում անկումը նախորդ եռամսյակի համեմատ կաճի 2.3%-ով: «Այսպիսով, ԱՄՆ-ն արդեն ռեցեսիայի մեջ է»,-գրում է IIF-ն:
Եվրոգոտու տնտեսությունը 2020 թվականին անկում կգրանցի 2,8%-ով, Ճապոնիայի տնտեսությունը՝ 1,5%-ով:
2019-ի համեմատ, երբ Չինաստանի տնտեսությունը գրանցել էր 6,1% աճ, այս անգամ կգրանցի ընդամենը 3,5%, ինչը կլինի 1990 թվականից ի վեր Չինաստանի տնտեսության ամենադանդաղ աճը:
IIF-ն նշում է, որ առանցքային է համարվում 2020 թվականի երկրորդ կեսին սպասվող տնտեսության վերականգնումը, ինչը նշանակում է, որ կորոնավիրուսի պանդեմիան կնվազի մինչև ամառ: Բայց, եթե համաճարակի տարածումը երկարաձգվի, ապա նույնիսկ առավել հոռետեսական սցենարները կարող են իրականություն դառնալ։

Экономисты признали начало рецессии в трети мировой экономики. #IIF
Институт международных финансов (IIF, расположенная в Вашингтоне глобальная ассоциация финансовых институтов) понизил свой прогноз по росту мировой экономики в 2020 году до 0,4%, следует из обзора организации, поступившего в РБК. Это один из самых низких опубликованных прогнозов по глобальному росту на этот год.
Всего две недели назад IIF понизил прогноз по росту мирового ВВП с 2,6 до 1,6%, но с того времени шок, связанный с коронавирусной инфекцией COVID-19, «трансформировался в полноценную внезапную остановку глобальных рынков капитала».
Неопределенность очень высока, и прогнозы приходится обновлять «практически ежедневно», оговаривается институт.
30% мировой экономики уже в рецессии
США, еврозона и Япония уже находятся в экономической рецессии, которая продлится до середины года, пишет главный экономист IIF Робин Брукс. На Соединенные Штаты приходится 15,1% общемирового ВВП, на еврозону — около 11%, на Японию — около 4%, следует из данных МВФ.
ВВП США в первом квартале 2020 года снизится примерно на 0,2% к предыдущему кварталу, во втором квартале спад усилится до 2,3% к предыдущему кварталу. «Таким образом, США уже в рецессии», — констатирует IIF.
Экономика еврозоны сократится в 2020 году на 2,8%, экономика Японии — на 1,5%.
Китай вырастет лишь на 3,5% после роста на 6,1% в 2019 году, что уже называлось самым медленным ростом китайской экономики с 1990 года.
IIF отмечает, что ключевым допущением является ожидаемое восстановление экономик во второй половине 2020 года, а это означает, что эпидемия коронавируса пойдет на спад к лету. Но если пандемия затянется, могут материализоваться еще более пессимистичные прогнозы.