Ջերմում է միայն թոքաբորբով հիվանդը, մնացած 7-ը գանգատներ չունեն. ԱՆ
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել. «Նոր կորոնավիրուսային վարակի համաճարակային իրավիճակը
Մարտի 13-ի՝ ժամը 14։00-ի դրությամբ Հայաստանում իրականացվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 292 հետազոտություն՝ 8 դրական արդյունքով, որից 2-ը հաստատվել է քիչ առաջ: Պացիենտները հոսպիտալացված են ինֆեկցիոն հիվանդանոցում: Ջերմում է միայն թոքաբորբով հիվանդը, մնացած 7-ը գանգատներ չունեն: Վերջին 4 դեպքը փոխկապակցված է հաստատված նոր կորոնավիրուսով Էջմիածնի քաղաքացու հետ, որոնք օրեր առաջ մեկուսացվել էին:
Հավելենք, որ մարտի 1-ին կարանտինային գոտի տեղափոխված քաղաքացիների լաբորատոր հետազոտությունները պատրաստ կլինեն մինչև օրվա ավարտ։
Առողջապահության նախարարությունը կոչ է անում՝
✅Խուսափեʹլ շնչառական վարակներով հիվանդների հետ շփումից, անհնարինության դեպքում՝ օգտագործե'լ անհատական պաշտպանիչ միջոցներ (դիմակներ),

Минздрав Армении: Температура только у больного пневмонией, у остальных 7 пациентов жалоб нет
По положению на 14:00 13 марта в Армении было проведено 292 обследования на коронавирус – с 8 положительными результатами, 2 из которых были подтверждены немногим ранее. Об этом говорится в заявлении Министерства здравоохранения Армении.
«Пациенты госпитализированы в инфекционную больницу. Температура только у больного пневмонией, у остальных 7 пациентов жалоб нет.
Последние четыре случая были связаны с жительницей Эчмиадзина с новым коронавирусом, они были изолированы несколько дней назад.
Министерство здравоохранения также сообщает, что результаты лабораторных обследований граждан, переведенных в зону карантина 1 марта, будут готовы к концу дня.
Министерство здравоохранения призывает:
– Избегать контакта с пациентами с респираторными инфекциями, если это невозможно – пользоваться средствами индивидуальной защиты (масками),
– Часто мыть руки – в течение, по крайней мере, 20 секунд, особенно перед приемом пищи,
– При появлении гриппозных явлений не заниматься самолечением, обратиться к врачу», - говорится в заявлении.