Երկուշաբթի, 27 հունվարի, 2020 թ., 09:45
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Փաստ համար 3․ 2020թ. պետական բյուջեով նախատեսված կապիտալ ծախսերը 2017 թվականի փաստացի ցուցանիշի նկատմամբ աճել են 21%-ով, 2018-ի փաստացի ցուցանիշի նկատմամբ՝ 90%-ով, 2019-ի բյուջեի համեմատ ավելի քան 30%-ով:
2020 թվականի պետական բյուջեի նախագծով պլանավորվել է կապիտալ ծախսերի շուրջ 102 մլրդ դրամ ավելացում՝ հասցնելով ՀՆԱ-ի 4.1% մակարդակի՝ 2018 թվականի 2.5-ի և 2019-ի 3.3-ի փոխարեն:
2020 թվականին ընդհանուր առմամբ նախատեսված է 287.7 միլիարդ դրամի կապիտալ ծախս: 2020-ին Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ կառավարությունը չի նախատեսում վերցնել բյուջետային աջակցության վարկեր:
Արտաքին աղբյուրներից ներգրավվելու են բացառապես այնպիսի վարկեր, որոնք օգտագործվելու են կոնկրետ նպատակային ծրագրերի համար, և դրանք քննարկվելու և վավերացվելու են Ազգային ժողովի կողմից»:

Никол Пашинян։ На 2020 год запланировано увеличение капитальных расходов на 102 млрд драмов
Предусмотренные государственным бюджетом на 2020 год капитальные расходы выросли на 21% по сравнению с фактическими данными 2017 года, по сравнению с 2018 годом - на 90%, с 2019 годом - на 30%․ Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян․
«Государственным бюджетом на 2020 год запланировано увеличение капитальных расходов на 102 млрд. драмов, их уровень достигнет 4,1% ВВП вместо 2,5% в 2018 году и 3,3% в 2019 году.
В 2020 году, в целом, запланированы капитальные расходы в размере 287,7 млрд. драмов. В 2020 году впервые в истории Армении правительство не планирует брать кредиты для обеспечения бюджета.
Из иностранных источников будут привлечены исключительно кредиты, которые будут использоваться на конкретные целевые программы, которые будут обсуждаться и получать одобрение Национального Собрания», - написал Пашинян.