#Amazon-ը մշակում է ձեռքի ափի սկանավորումը որպես վճարման համակարգի կիրառում․ #TheWall StreetJournal
Առցանց առևտրի Amazon.com Inc. ընկերությունը մշակում է տերմինալներ, որոնք թույլ կտան սպառողներին վճարել խանութներում՝ սկանավորելով ձեռքի ափը, որի մակերևութի կառուցվածքը կապված կլինի դեբետային կամ վարկային քարտի համարի հետ: Այս մասին հաղորդել է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին:
Ըստ պարբերականի՝ ներկա պահին Amazon-ի այս նախագիծը գտնվում է զարգացման սկզբնական փուլում: Ընկերությունը նախատեսում է մատնահետքերի ճանաչման տերմինալներ տեղադրել սրճարաններում, արագ սննդի կետերում և այլ ձեռնարկություններում, որոնց աշխատակիցները ստիպված են օրվա մեջ նույն գործողությունն իրականացնել շատ անգամներ:
Հրապարակման համաձայն՝ ընկերությունը, որը ղեկավարում է Ջեֆ Բեզոսը, դիմել է Visa անկանխիկ վճարային համակարգին՝ ապագա տերմինալների գործարքների մշակման համակարգի փորձարկման հարցում օգնություն ցույցաբերելու համար: Բանակցություններն ընթանում են MasterCard-ի, ինչպես նաև JPMorgan Chase-ի, Wells Fargo-ի և Synchrony Financial-ի հետ: Այս ֆինանսական հաստատությունները հետաքրքրություն են ցուցաբերել ծրագրի նկատմամբ և որոշում կկայացնեն, թե արդյոք նրանց համար ավելի ձեռնտու է աշխատել Amazon-ի հետ, թե մրցակից դառնալ:

#Amazon разрабатывает систему оплаты по скану ладони
Американский онлайн-ретейлер Amazon разрабатывает терминалы, которые позволят потребителям расплачиваться в магазинах, сканируя ладонь, особенности поверхности которой будут связаны с номером дебетовой или кредитной карты. Об этом сообщила в субботу газета The Wall Street Journal со ссылкой на источники.
По их данным, пока проект Amazon находится на начальной стадии проработки. Компания планирует устанавливать распознающие отпечатки терминалы в кафетериях, ресторанах быстрого питания и на других предприятиях, сотрудникам которых приходится множество раз в день заниматься монотонными, одинаковыми операциями.
Согласно публикации, компания во главе с Джеффом Безосом обратилась к системе безналичных платежей Visa за помощью в тестировании системы обработки транзакций на будущих терминалах. Переговоры ведутся и с MasterCard, а также с такими эмитентами карт, как банки JPMorgan Chase, Wells Fargo и Synchrony Financial. Эти финансовые организации проявили интерес к проекту и решают, выгоднее им сотрудничать с Amazon или конкурировать.