Տնտեսական հարցերի հանձնաժողովը հավանություն տվեց ուսման վարձը եկամտային հարկով փոխհատուցելու նախագծին
Չորեքշաբթի, 15 հունվարի, 2020 թ., 14:10
«Իմ ընկերը Մեծ Բրիտանիայից է եկել, որտեղի համալսարաններից մեկի մագիստրատուրայում է ուսանել: Համալսարանի պատին փակցված է թափուր աշխատատեղերի քանակը: Ինչո՞ մեզ մոտ էլ սա չի կարող կիրառվել». նման հարցադրում արեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը՝ հունվարի 15-ի տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նիստում՝ իր և իր գործընկեր Լիլիթ Մակունցի ներկայացրած օրինագծի քննարկման ժամանակ:
Նախագծով առաջարկվում է փոփոխություն կատարել «Հարկային օրենսգրքում» և հնարավորություն տալ հավատարմագրված բուհերի՝ առկա ուսուցմամբ մագիստրատուրայում, ասպիրանտուրայում և օրդինատուրայում սովորող, աշխատող ուսանողներին՝ ուսման վարձը փոխհատուցել վճարված եկամտային հարկից:
«Իմ քայլից» Գևորգ Պապոյանն առաջարկեց դրույթը կիրառելի համարել միայն պետական բուհերի համար: Նա դա հիմնավորեց նրանով, որ կա ռիսկ, որ ոչ պետական բուհերի դեպքում կգործի ծանոթ-բարեկամին որպես ուսանող տեղավորելու և գումարներ ստանալու մեխանիզմը:
Հանձնաժողովականները դրական եզրակացություն տվեցին օրինագծին, եկան այն համաձայնության, որ 1-ինից 2-րդ ընթերցում ժամանակահատվածում նախագծում շտկումներ կմտցվեն առկա այլ ռիսկերի առումով:
Օրինագիծն օրենք դառնալու դեպքում կտարածվի 2020-ի սեպտեմբերի մեկից հետո ընկած ժամանակահատվածում սովորող-աշխատող ուսանողների վրա:

Комиссия по экономическим вопросам НС одобрила проект, предполагающий компенсацию платы за учебу работающих студентов за счет налога на прибыль
Среда, 15 Января, 2020 года, 14:10
Комиссия по экономическим вопросам Национального собрания РА 15 января одобрила проект, которым предлагается вернуть подоходный налог для лиц, обучающихся по ряду специальностей в магистратуре, аспирантуре и ординатуре и работающих одновременно, с целью компенсации платы за обучение. Законопроект «О внесении дополнений в Налоговый кодекс Армении» представили руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц и депутат Сисак Габриелян.
«Мой друг приехал из Великобритании, где он учился в магистратуре в одном из университетов. На стене университета было размещено объявление о количестве свободных вакансий. Почему это не может быть применимо в нашем случае?», - сказал Габриелян.
Депутат от блока «Мой шаг» Геворг Папоян предложил сделать положение применимым только к государственным университетам. Он обосновал это тем, что существует риск того, что в случае негосударственных вузов будет действовать механизм знакомый-родственник.
Если законопроект станет законом, он будет распространяться на студентов, которые поступят и будут работать с 1 сентября 2020 года.