«Շատ լավ հիշում ենք, թե ինչ էր տեղի ունենում նախկինում». Ն. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Միացյալ ազգերի կազմակերպության սննդամթերքի համաշխարհային կազմակերպության (FAO) ամենամսյա զեկույցի համաձայն 2019 թվականի հոկտեմբերին անցած տարվա հոկտեմբերի համեմատ սննդամթերքի համաշխարհային գներն աճել են 6 տոկոսով:
Իսկ Հայաստանում 2019-ի հոկտեմբերին անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ սննդամթերքը թանկացել է 0.1 տոկոսով:
Սա հիմնականում եթե ոչ բացառապես երկրում տնտեսական մրցակցության խորացման հետևանք է: Մենք շատ լավ հիշում ենք, թե ինչ էր տեղի ունենում նախկինում. համաշխարհային շուկայում սննդամթերքը թանկանում էր ասենք 2 տոկոսով, Հայաստանում թանկանում էր մի 4-5 տոկոս:
Ի դեպ, այս տարվա սեպտեմբերին անցած տարվա դեկտեմբերի համեմատ ՀՀ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի դիտարկած բոլոր երկրներից միայն Հայաստանում է գնանկում արձանագրվել:
Այսինքն այս տարվա սեպտեմբերին 2018 թվականի դեկտեմբերի համեմատ նշված բոլոր երկրներում արձանագրվել է գնաճ, և միայն Հայաստանում գները նվազել են՝ 2.1 տոկոսով»:

Никол Пашинян։ Мы очень хорошо помним, что происходило в прошлом
Согласно ежемесячному отчету Всемирной продовольственной организации ООН (FAO), мировые цены на продукты питания в октябре 2019 года выросли на 6% по сравнению с октябрем прошлого года. Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«А в Армении в октябре 2019 года цены на продукты питания выросли на 0,1% по сравнению c аналогичным периодом прошлого года.
Если не исключительно,то в основном это следствие повышения экономической конкуренции в стране. Мы очень хорошо помним, что происходило в прошлом. На мировом рынке цены на продукты питания повышались на 2%, в Армении – на 4-5%.
Кстати, согласно мониторингу Национального статистического комитета РА, из всех стран по сравнению с декабрем прошлого года только в Армении была зарегистрирована дефляция.
Другими словами, в сентябре этого года по сравнению с декабрем 2018 года инфляция была зафиксирована во всех указанных странах, и только в Армении цены снизились на 2,1%», – написал премьер-министр.