«Օտարերկրյա դպրոցներում 70%-ով ավելի շատ գումար է նախատեսված հայոց լեզվի դասավանդմանը». Վարազդատ Կարապետյան
Ուրբաթ, 15 նոյեմբերի, 2019 թ., 11:45
«Օտարերկրյա դպրոցներում 2020թ. 70%-ով ավելի շատ գումար է նախատեսված հայոց լեզվի դասավանդմանը, քան 2018-ին: Սա պատասխանում է այն հարցին, թե ինչպիսի վերաբերմունք ունի կառավարությունը, ԱԺ-ն հայոց լեզվի դասավանդմանն ընդհանրապես»,- ԱԺ նիստում հայտարարեց «Իմ քայլի» պատգամավոր Վարազդատ Կարապետյանը:
Ըստ նրա՝ հայոց լեզուն բուհերում պարտադիր չլինելու հարցի քննարկումը պետք է տեղափոխվի այլ դաշտ: Բուհում պետք է շարունակվի հայոց լեզվի կրթությունը, և բուհերն իրենք պետք է որոշեն, թե ինչպես են դասավանդելու այն: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մեջ դա մեկ այլ մասնագիտացում է, կենսաբանության մեջ՝ այլ, տնտեսագիտության մեջ՝ այլ:

Вараздат Карапетян: На преподавание армянского языка в зарубежных школах предусмотрено выделить намного больше средств
Пятница, 15 Ноября, 2019 года, 11:45
«В 2020 году на преподавание армянского языка в зарубежных школах предусмотрено выделить на 70% больше средств, чем в 2018 году. Это отвечает на вопрос об отношении правительства, Национального Собрания к преподаванию армянского языка в целом», - заявил депутат от блока «Мой шаг» Вараздат Карапетян на заседании НС.
По его словам, обучение армянскому языку должно продолжиться в университетах, и сами университеты должны решать, как они будут его преподавать.