ԱՄՆ-ը հետաքննություն է սկսում Թրամփի փաստաբանի նկատմամբ. NYT
Նյու Յորքի դաշնային դատախազությունը հետաքննություն է սկսում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի անձնական փաստաբան Ռուդոլֆ Ջուլիանիի նկատմամբ, ով կասկածվում է լոբբինգի մասին օրենքները խախտելու մեջ: Այս մասին հաղորդում է The New York Times պարբերականը։
Ըստ պարբերականի, հետաքննությունը վերաբերում է Ուկրաինայում Ջուլիանիի գործունեության և դեսպան Մարի Յովանովիչի հրաժարականը կազմակերպելու ենթադրյալ փորձերին: Քննիչները մտադիր են պարզել՝ արդյո՞ք Ջուլիանին խախտել է օրենքները՝ միջամտելով Միացյալ Նահանգների արտաքին քաղաքական գործընթացներին:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ հետաքննությունը վերաբերում է չորեքշաբթի ձերբակալված Լև Պառնասի և Իգոր Ֆրումանի դեպքին: Հինգշաբթի Նյու Յորք նահանգի դատախազությունը հետաքննում է սկսել Ֆլորիդայից ժամանած գործարարներ Լև Պառնասի և Իգոր Ֆրումանի նկատմամբ: Հրապարակման համաձայն՝ նրանք մեղադրվում են ԱՄՆ-ում քարոզչության ֆինանսավորման կանոնները խախտելու մեջ:
Ամերիկյան Associated Press գործակալությունը նախկինում հայտնել էր, որ Պառնասը և Ֆրումանը, Ջուլիանիի հանձնարարությամբ, փորձել են հետաքննություն սկսել ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի և նրա որդու դեմ:

NYT: в США начали расследование в отношении адвоката Трампа
Федеральная прокуратура в Нью-Йорке начала расследование в отношении адвоката президента США Дональда Трампа Рудольфа Джулиани, которого подозревают в нарушении законов о лоббизме. Об этом сообщила в пятницу в своей электронной версии газета The New York Times.
По словам ее источников, расследование касается деятельности Джулиани на Украине и якобы имевших место попыток добиться отставки Мари Йованович с должности американского посла в этой стране. Следователи намерены установить, нарушал ли Джулиани законы о предотвращении иностранного влияния на политические процессы в США.
По сведениям газеты, расследование касается дела задержанных в среду Льва Парнаса и Игоря Фрумана. Прокуратура Южного округа штата Нью-Йорк в четверг предъявила им и еще двум лицам обвинения, в частности, в нарушениях при лоббистской деятельности. Парнаса и Фрумана подозревают в попытках добиться отставки Йованович в интересах украинского чиновника. Его имя не разглашается.
Американское агентство Associated Press ранее сообщило, что Парнас и Фруман по заданию Джулиани добивались начала расследования на Украине в отношении бывшего вице-президента США Джозефа Байдена и его сына.