Այսօր`   Շաբաթ, 21 սեպտեմբերի, 2024 թ.
Մեծ Բրիտանիայում ֆոնդային ցուցանիշների անկումը ամենամեծն է վերջին երեք տարվա ընթացքում: Ամերիկյան Dow Jones-ը երկու օրվա ընթացքում ընկել է ավելի քան 3%-ով և ցույց է տվել եռամսյակի ամենավատ ցուցանիշը՝ սկսած 2008 թվականից։ Նախօրեին ֆոնդային ինդեքսները փակվել են բացասական ցուցանիշով թե՛ Մեծ Բրիտանիայում, թե՛ ԱՄՆ-ում: Պատճառն ԱՄՆ-ում բիզնեսի ակտիվության անկումն է և առևտրային պատերազմի սրման հնարավորությունը:
Մեծ Բրիտանիայում լոնդոնյան FTSE 100 ֆոնդային բորսայի ինդեքսը փակման պահին ընկել է 3.2%-ով, ինչը 2016 թվականի հունվարից ի վեր ամենավատ ցուցանիշն է: Ամերիկյան S&P 500 և Nasdaq ինդեքսները նույնպես փակման պահին կարմիր էին, սակայն անկումն այնքան էլ նկատելի չէր:
Հինգշաբթի առավոտյան կարմիրով բացվեցին նաև ասիական բորսաները: Ճապոնական Topix-ը նվազել է 2,1%-ով, ինչը վերջին ամիսների ընթացքում ամենավատ արդյունքն է: Իրավիճակը նույնն է Ավստրալիայում, որտեղ անկումը կազմել էր 2,2%: Անկում է գրանցվել նաև Չինաստանում և Հարավային Կորեայում, որտեղ պետական տոների պատճառով փոխանակման կետերը փակ են:
Ինչպես գրում է Financial Times-ը՝ վկայակոչելով UBS-ին, պատճառը ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև շարունակվող առևտրային պատերազմն է, բիզնես գործունեության անկումը, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգներում զբաղվածության ցածր ցուցանիշները: Նյու Յորքի բորսանեում ամենամեծ անկումը գրանցվել է էներգետիկայի և ֆինանսական ոլորտներում:
Միևնույն ժամանակ, փորձագետները նշում են, որ ընդհանուր մակրոտնտեսական վիճակագրությունը ցույց է տալիս լավ ցուցանիշներ, սակայն ամբողջ աշխարհում արտադրության ցուցանիշները շարունակում են նվազել:
Աշխարհաքաղաքական գործոնները նույնպես ունեն իրենց բացասական ազդեցությունները։ Բորսաները անհանգստացած են նախագահ Դոնալդ Թրամփին իմպիչմենտի սպառնալիքի և Brexit-ի պատճառով:

Мировые биржи закрылись крупнейшим падением за последние месяцы
В Великобритании снижение биржевых показателей оказалось наиболее значительным за последние три года. Американский Dow Jones за два дня упал более чем на 3% и показал худшее начало квартала с 2008 года
Фондовые индексы накануне оказались в минусе по итогам сессий на биржах в Великобритании и США. Причиной стало снижение деловой активности в США и опасение эскалации торговой войны.
В Великобритании индекс лондонской биржи FTSE 100 на момент закрытия снизился на 3,2%, что стало сильнейшим падением за день с января 2016 года. Американские индексы S&P 500 и Nasdaq также были в минусе на протяжении всей торговой сессии, однако на момент закрытия снижение было не настолько ощутимым. S&P 500 упал на 1,8%, а Nasdaq на 1,6%, что стало самым сильным падением за последние несколько недель. Кроме того, Dow Jones за день снизился на 1,86% и по итогам двух торговых сессий упал более чем на 3% — это худшее начало квартала для индекса с 2008 года, отмечает Market Watch.
В четверг утром азиатские биржи также открылись в минусе. Японский Topix упал на 2,1% (худший результат за два последних месяца). Аналогично складывалась ситуация и в Австралии, где падение составило 2,2%. В Гонконге снижение 0,8%, в Китае и Южной Корее биржи закрыты из-за государственных праздников.
Как сообщает Financial Times со ссылкой на банк UBS, причиной стали продолжающаяся торговая война между США и Китаем, снижение уровня деловой активности, а также данные о занятости в Соединенных Штатах. Самое большое падение в Нью-Йорке продемонстрировали энергетический и финансовый секторы.
Эксперты при этом указывают, что в целом макроэкономическая статистика демонстрирует неплохие показатели, однако уровень производства по всему миру продолжает снижаться.
Сказываются и геополитические факторы: беспокойство у трейдеров вызывает ситуация с угрозой импичмента президенту Дональду Трампу и риском жесткого выхода Великобритании из ЕС.