Ուկրաինան կորցնում է ռուսական գազը
Ուկրաինան կոչ է անում նախապատրաստվել տարանցիկ ռուսական գազի դադարեցմանը: Գազատար խողովակը կփակվի 2020-ի հունվարի 1-ին: Այս մասին հայտնել է «Нафтогаз» ընկերության գործադիր տնօրեն Բրյուսելում կայացած եռակողմ բանակցություններից հետո: Մինչդեռ, «Գազպրոմ»-ի գագաթնաժողովի ավարտին առաջարկվել է մեկ տարով երկարացնել տարանցումը, բայց նման պայմանները դեռևս չեն բավարարել Կիևին:
Ուկրաինացի պաշտոնյաները հասկացան, որ հնարավոր չէ Ռուսաստանին և «Գազպրոմին» համակցել գազային բանակցություններում, անգամ իրենց կողմից էներգետիկայի հարցերով Եվրահանձնակատարի տեղակալի հետ:
Այսպիսով, «Նավթոգազ» ընկերության գործադիր տնօրեն Յուրի Վիտրենկոն սեպտեմբերի 19-ին հայտարարեց այն մասին, որ Կիևին անհրաժեշտ է շարունակել հունվարի 1-ից ռուսական գազի տարանցման դադարեցման նախապատրաստական աշխատանքները:
Վիտրենկոն ստիպված էր հայտարարել, որ նոր պայմանագրի շուրջ բանակցությունները չեն սկսվել, և որ ժամանակ կա մինչև հին գազի տարանցման պայմանագրի ավարտը՝ 2019-ի դեկտեմբերի 31-ը, որն արդեն մոտ է:

Страшная зима: Украина потеряла российский газ?
Украина призвала готовиться к остановке транзита российского газа. Перекрытие трубы произойдет уже 1 января 2020 года. К таким выводам пришел исполнительный директор «Нафтогаза» после трехсторонних переговоров в Брюсселе. Между тем «Газпром» по итогам саммита предложил продлить транзит на год, но такие условия пока не устраивают Киев.
Украинские чиновники быстро осознали, что продавить позицию России и «Газпрома» на переговорах по газу, даже имея на своей стороне заместителя еврокомиссара по энергетике, не получилось.
Так, исполнительный директор группы «Нафтогаз» Юрий Витренко 19 сентября заявил, что Киеву надо продолжить подготовку к прекращению транзита российского газа с 1 января.
Он вынужден сообщить, что переговоры о заключении нового контакта так и не начались, а время до окончания старого контракта на транзит газа — 31 декабря 2019 года — уже близко.