«ԱՄՆ-ին հաջողվել է համաշխարհային շուկայից 2.7 մլն բարել իրանական նավթ դուրս բերել»․ Պոմպեո
Միացյալ Նահանգներն Իրանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու որոշման արդյունքում համաշխարհային շուկայից 2.7 մլն բարել իրանական նավթ են դուրս բերել, գրում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հայտարարությունը:
ԱՄՆ-ը 2015 թվականին դուրս եկավ միջուկային համաձայնագրից, իսկ 2018 թվականի նոյեմբերին պատժամիջոցներ կիրառեց Իրանի դեմ: Սակայն 11 երկիր պահպանեց իրանական նավթ գնելու բացառիկ իրավունքը: Այս տարվա մայիսին այդ երկրները նույնպես կորցրեցին իրենց դիրքը: ԱՄՆ-ի սահմանափակումների նոր փուլը վերաբերվում է իրանական նավթի արտահանումը ամբողջովին չեղարկելուն։
Հուլիսին Իրանին հաջողվում էր օրական արտահանել մոտ 100 հազար բարել նավթ: Եթե այդ թվերին ավելացնենք կոնդենսատի և յուղի ծավալները, ապա արտահանման ծավալները հավասար կլինեն 120 հազար խորանարդի: Այս տվյալները ներկայացնում է Refinitiv Eikon-ը:
Մայք Պոմպեոն MSNBC-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ պետությունները կարող են հետագա առաջընթաց գրանցել իրանական նավթի զրոյական արտահանումներ իրականացնելու իրենց մտադրությունը:
Հատկանշական է, որ նոյեմբերին պատժամիջոցների կիրառման պահից ի վեր Իրանը պաշտոնական տվյալներ չի ներկայացրել նավթի արտահանման վերաբերյալ, ուստի շատ դժվար է գնահատել երկրի արտադրության և արտահանման ճշգրիտ ծավալները:

Помпео: США «убрали с рынка» почти 2.7 млн баррелей иранской нефти
США устранили с мирового рынка предложения почти 2.7 млн баррелей иранской нефти в результате решения ввести санкции против Исламской Республики, пишет Reuters, ссылаясь на сделанное во вторник заявление госсекретаря Майка Помпео.
Штаты вышли из ядерного соглашения от 2015 года и в ноябре 2018 года ввели санкции против Ирана. Однако тогда 11 стран сохраняли за собой исключительное право покупать иранскую нефть. Но в мае текущего года и эти страны лишились эксклюзивной возможности. Новый раунд ограничений США был призван свести к нулю экспорт иранской нефти.
В июле Иран смог экспортировать порядка 100 тыс. баррелей нефти в день. Если в статистику добавить конденсат и легкую нефть, объем экспортных поставок был приблизительно равен 120 тыс. б/д. Цифры основаны на данных Refinitiv Eikon.
Майк Помпео в интервью MSNBC отметил, что Штаты могут достигнуть и дальнейшего прогресса в своем намерении добиться нулевого иранского экспорта нефти.
Стоит отметить, что с момента введения санкций в ноябре Иран не предоставляет официальных данных по нефти, поэтому точный объем добычи и экспорта страны оценить весьма затруднительно. Любые озвученные цифры являются неким приблизительным ориентиром, а не официальной статистикой.