ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել Հայաստանից 2 ընկերության դեմ
ԱՄՆ առևտրի նախարարության սև ցուցակում հայտնվել են ավելի քան տասնյակ երկրներից ընկերություններ, ներառյալ Հայաստանից երկու ընկերություն:
Պատժամիջոցները սահմանվել են Երևանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտ ՓԲԸ-ի (ԵԿՄԳՀԻ) ու «Մարկել» ՓԲԸ-ի դեմ։ Առաջին ընկերությունն առանց անհրաժեշտ թույլտվություն ստանալու վերաարտահանել է ապրանքներ ԱՄՆ արդյունաբերության ու անվտանգության բյուրոյի «Կոմերցիոն վերահսկման ցուցակից»։ Բացի այդ ԵԿՄԳՀԻ-ի գործադիր տնօրենն է ու «Մարկել»-ի նախագահը, բիզնես գործունեություն է իրականացնում իրանական կազմակերպության հետ, որի վրա տարածվում են ԱՄՆ պատժամիջոցները:
ԱՄՆ-ի առևտրի նախարարության սև ցանկում են հայտնվել նաև «Կալուգա» ռադիոտեխնիկայի հետազոտման ինստիտուտը (КНИРТИ, Ռուսաստան) և 14 այլ ընկերություններ՝ Վրաստանից, Կանադայից, Չինաստանից, Բելգիայից, Հոնկոնգից, Մալայզիայից, Նիդեռլանդներից, Միացյալ Արաբական Էմիրություններից և Միացյալ Թագավորությունից:
Ըստ ամերիկյան իշխանությունների՝ այդ ընկերությունների գործունեությունը հակասում է ԱՄՆ ազգային անվտանգությանը և արտաքին քաղաքականության շահերին: Պատժամիջոցների կիրառումը, որոնք լրացուցիչ պահանջներ կսահմանեն ֆիգուրանտների համար արտահամանյան արտոնագրերի ցուցակում հայտնվելիս, ուժի մեջ կմտնի օգոստոսի 14-ից:
Ավելի վաղ՝ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցներ է սահմանել Հայաստանում գրանցված մի ընկերության նկատմամբ, որը հանդես էր գալիս որպես իրանական Mahan Air ավիաընկերության Հայաստանյան գրասենյակի վաճառքի գործակալ, փոխանցում է RusArmInfo-ն:

Против двух компаний из Армении США ввели санкции
Министерство торговли США внесло в свой черный список ряд компаний из более чем десятка стран мира, в том числе Армении.
В санкционном списке оказались две компании из Армении: ЗАО Ереванский научно-исследовательский институт средств связи (ЕрНИИСС) и ЗАО «Маркел».
«ЕрНИИСС заполучил и реэкспортировал товары из «Списка коммерческого контроля» (CCL) Бюро промышленности и безопасности США без необходимых лицензий. Также лицо, которое является исполнительным директором ЕрНИИСС и президентом ЗАО «Маркел», занимается бизнесом с иранской организацией, находящейся под санкциями США», — говорится о причинах включения компаний в список в документе, опубликованном на сайте Федерального реестра США.
В санкционный список министерства торговли США попал также Калужский научно-исследовательский радиотехнический институт (КНИРТИ, Россия) и еще 14 компаний из Грузии, Канады, Китая, Бельгии, Гонконга, Малайзии, Нидерландов, ОАЭ и Великобритании.
По мнению американских властей, эти компании действуют вопреки национальной безопасности и интересов внешней политики США. Санкционные ограничения, которые вводят дополнительные требования на получение фигурантами списка лицензий на экспорт, вступят в силу в среду.
Ранее, министерство финансов США ввело санкции в отношении компании, зарегистрированной в Армении, которая действовала как главный агент по продажам иранской авиакомпании Mahan Air в Армении, передает RusArmInfo.