Դատարանը կարճել է Նյու-Մեդ ուրոլոգիայի կենտրոնի հայցն ընդդեմ ՄԱՄՈՒԼ․am-ի
![]() 05.08.2019թ․ ԴԴ Ե-160535/19 որոշմամբ, Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (դատավոր Ա․Սուքոյան), կարճել է Աբովյան 54 հասցեում գործող Նյու-Մեդ ուրոլոգիայի (New-Med Clinic) կենտրոնի հայցն ընդդեմ MAMUL․am-ի։ Քաղաքացիները դժգոհում էին նաև, որ որոշ բժիշկներ անպետք են համարում ցանկացած այլ ԲԿ-ների հետազոտության արդյունք, եթե, իհարկե, վերջինների հետ չունեն փոխադարձ համագործակցություն (միջնորդավճարային) և ստիպում են հետազոտվել միայն իրենց կամ «գործընկերների» մոտ։ Խմբագրություն ահազանգած որոշ քաղաքացիներ, անգամ, իրենց համարում էին Նյու-Մեդ ուրոլոգիայի կենտրոնի «զոհ»։ Այս հարցերի շուրջ MAMUL.am-ը հարցումներ է ուղարկել գլխավոր բժշկ Հարություն Միքայելյանին, որը երկար ժամանակ խուսափում էր պարզաբանումներից, իսկ ավելի ուշ, աղմուկ-աղաղակով հայտարարում, թե նման բան «․․բացառվում է ․․․ որ դատի է տալու խմբագրությանը․․․» և այլն։ Փոխարենը, նույն կլինիկայի ֆին․ տնօրեն Աննա Պ-ն, պացիենտից տեղեկանալով բժշկուհու սխալի մասին, հաստատել է սխալը և առաջարկել հետազոտվել կլինիկայի այլ բժշկի մոտ: Նա նշել է, որ վերոնշյալ, ինչպես նաև այլ բժիշկների հետ կապված՝ իրենք ևս խնդիրներ ունեն և այդ մասով դժգոհություններ են ստացել նաև այլ քաղաքացիներից։ Բացի այդ, դատարան դիմելիս, նշված փաստը հաստատել է նաև Նյու-Մեդ-ի սեփականատեր, գլխավոր բժիշկ Հարություն Միքայելյանը, ով հայցադիմումում նշել է․ «․․․հայցվորն ընդունում է 05.12.2018-ին հրապարակված հոդվածում նշված տեղեկությունն այն մասին, որ կենտրոնի բժշկի (խմբ․ Մակսիմովա Լիաննա) կողմից թվաբանական սխալի պատճառով անալիզների վերաբերյալ կատարվել է սխալ հետևություն, համապատասխանում է իրականությանը․․․» և, որ «․․․ բժիշկ Ռաֆֆի Ջանեցյանի կողմից վիրահատության անհրաժեշտության մասին հետևություն արվել է ․․․»։ Հավելենք, որ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում, ԲԿ-ի վերոնշյալ տնօրենները, որոշ բժիշկներ և հարցի հետ առնչություն չունեցող որոշ անձինք փորձել են խոչընդոտել խմբագրության աշխատանքներին և կանխել դրանց լուսաբանումը։ Դրանք դրսևորվել են սպառնալիքների, կեղծ մատնությունների և այլ ձևերով։ Հատկանշական է, որ սպառնալիքներն ավելի ակնհայտ են դարձել այն պահից սկսած, երբ խմբագրության տիրույթում են հայտնվել տեղեկություններ առ այն, որ ա) կենտրոնը չի պահպանում բժշկական գաղտնիքը, երրորդ անձանց է փոխանցում տեղեկություններ պացիենտների ախտորոշումների, բուժման և այլնի մասին և բ) կենտրոնը սոցփաթեթների պետպատվերի շրջանակներում ապահովագրական որոշ ընկերությունների հետ աշխատում է անկանխիկ վարձատրման ձևաչափով։ Այս պահին խմբագրությունն ուսումնասիրում է նշված փաստերը և առաջիկայում հանդես կգա նոր հրապարակումներով։
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ Եթե դուք օգտվել եք բժշկական այս կենտրոնի ծառայություններից, ունեք դժգոհություններ, կամ ականատես եք եղել նման միջադեպերի, կարող եք զանգահարել մեր խմբագրություն կամ գրել նամակ: Տեղեկատվություն տրամադրող անձանց գաղտնիությունն ապահովված է:
Ստորև ներկայացնում ենք նշված ԲԿ-ին առնչվող բոլոր հրապարակումների ցանկը։ 2. Նոր ահազանգեր՝ Նյու-Մեդ ուրոլոգիական կենտրոնում կատարված սխալ ախտորոշումների մասին |

Суд прекратил производство по иску урологического центра «Клиника Нью-мед» против MAMUL․am
Суд первой инстанции общей юрисдикции города Ереван решением ДД Е-160535/19 от 05.08.2019 прекратил производство по иску урологического центра «Клиника Нью-мед» против MAMUL․am.
Напомним, что MAMUL.am опубликовал статьи, в которых граждане сообщали о халатности врачей урологического центра «Клиника Нью-мед», расположенного по адресу г. Ереван, ул. Абовяна 54.
Директор центра Арутюн Микаелян, а также причастные к инцидентам врачи и некоторые из сотрудников медцентра в течение нескольких месяцев избегали разъяснений. Позже они категорически отрицали инциденты и обвиняли редакцию в распространении ложной информации.
Финансовый директор урологического центра П. Анна, узнав от пациента об ошибке врача, признала ошибку и предложила пройти обследование у другого врача «Клиники Нью-мед». Она отметила, что у них также есть проблемы, связанные и с другими врачами, на которых поступили жалобы от пациентов.
Помимо этого, при обращении в суд, вышеуказанный факт признал также главврач и директор урологического центра Арутюн Миакелян, который в иске указал: «… истец признает, что опубликованная в статье от 05.12.2018 информация о том, что в результате допущенной врачом центра (Лианной Максимовой, - прим.ред.) арифметической ошибки были сделаны неправильные выводы, соответствует действительности .․․», «․․․были сделаны выводы о необходимости проведения операции врачом Раффи Джанецяном․․․».
Отметим также, что дирекция медцентра, вовлекая третьих соторон, которые пытались замять произошедшие в медцентре инциденты, пыталась препятствовать работе редакции путем угроз и ложных показаний.
О дальнейшем развитии дела будет предоставляться регулярная информация.
Ниже приводим список опубликованных MAMUL.am статьей об урологическом центре «Клиника Нью-мед».
1. Медицинская арифметика от врача «Нью-Мед»: здоровые признаются больными, больные – здоровыми;
2. Новые тревожные сигналы о неправильно поставленных диагнозах врачами «Клиники Нью-мед»;
3. Генеральная прокуратура и Минздрав начали проверки в связи с резонансными инцидентами в «Нью-мед»;
4. Одной из «жертв» являюсь и я: новая жалоба на урологический центр «Клиника Нью-мед»;
5. Урологический центр «Клиника Нью-мед» предоставлял информацию о лечении граждан третьим лицам.
6. Полиция готовит материалы в связи с нарушением врачебной тайны урологическим центром «Клиника Нью-мед».
7. Арифметическая ошибка была: Урологический центр «Клиника Нью-мед» признал то, что так долго скрывал;
Если вы пользовались услугами этого медицинского центра, у вас есть недовольство или вы стали свидетелями подобных инцидентов, вы можете позвонить в редакцию или написать письмо.