Երևան-Սևան ճանապարհին տեղի ունեցած պայթյունի գործով ձերբակալվածները նախկինում սպանություն կատարած անձինք են
1039
Շաբաթ, 03 օգոստոսի, 2019 թ., 11:25
Երևան-Սևան ավտոճանապարհին՝ «Արծվի» արձանի մոտակայքում օգոստոսի 2-ին տեղի ունեցած պայթյունի դեպքով 3 անձ է ձերբակալվել: Նրանք նախկինում սպանություն կատարած անձինք են: Այդ մասին MAMUL.am-ին ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ մամուլի խոսնակ Նաիրա Հարությունյանը՝ հավելելով, որ նրանց դեռ մեղադրանք չի առաջադրվել:
Հիշեցնենք՝ պայթյունի հետևանքով վնասվել էին նշված վայրում կայանված Range Rover, Nissan մակինիշի ավտոմեքենաները, որոցից առաջինը պատկանում է Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, գործարար, «Շշի Մելո» մականվամբ Մելիք Մանուկյանին:
ՀՀ քննչական կոմիտեն դեպքի առթիվ գործ էր հարուցել՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով (Սպանության փորձ՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով) և 235-րդ հոդված 1-ին մասով (Ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը): ՔԿ-ն նշել էր, որ «Շշի Մելոյի» դեմ ենթադրյալ մահափորձ կատարողը նախապես պայթուցիկ նյութ էր տեղադրել կամրջի տակ:

СК։ По факту взрыва на трассе Севан-Ереван задержаны три человека, ранее уже совершавшие убийства
В рамках уголовного дела по факту взрыва на автодороге Ереван-Севан 2 августа близ статуи «Арцви» задержаны три человека, ранее уже совершавшие убийства․ Об этом MAMUL․am сообщила начальник отдела информации и общественных связей департамента Следственного комитета Армении Наира Арутюнян. По ее словам, задержанным обвинения пока не предъявлены.
Напомним, что в результате взрыва повреждения получили и машины марок «Range Rover» и «Nissan». Отметим, что «Range Rover» принадлежит бывшему депутату парламента Армении, бизнесмену Мелику Манукяну (Шши Мело).
Следственный комитет сообщил, что по факту взрыва возбуждено уголовное дело по признакам пункта 6-го части 2-й статьи 34-104 (Покушение на убийство с опасным для жизни многих лиц способом), а также по признакам части 1-й статьи 235-й (Незаконное приобретение и хранение оружие и боеприпасов) Уголовного кодекса Армении. СК отметил, что лицо, совершившее предполагаемое покушение на «Шши Мело», предварительно установил под мостом взрывчатое вещество․