ԱՄՆ Պետդեպը մանրամասներ է հայտնում Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների մասին
Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցները, որոնք կապված են Սկրիպալների թունավորման մեղադրանքի հետ, ուժի մեջ կմտնեն ծանուցումից 15 օր անց և կգործեն 12 ամիս, հայտնում են ԱՄՆ Պետդեպից:
Փաստաթուղթը հրապարակվել է Պետդեպարտամենտի պաշտոնական Twitter-ում, վարչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մորգան Օրտագուսի անունից: Նշվում է, որ նոր սահմանափակումները, որոնք համապատասխանում են 1991 թվականի օրենսդրության պահանջներին, ենթադրում են, որ Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանին թույլ չի տա որևէ վարկային, ֆինանսական կամ տեխնիկական աջակցություն ստանալ միջազգային հաստատություններից (ԱՄՀ կամ Համաշխարհային բանկ):
Ամերիկյան բանկերին արգելված է մասնակցել առաջնային վաճառքին ռուսական արտաժույթի մասով, ինչպես նաև Ռուսաստանի կառավարությանը ոչ ռուբլային վարկեր տրամադրելուն:
Երրորդ կետը վերաբերում է ամերիկյան արտադրության ապրանքների և տեխնոլոգիաների տրամադրման կանոնների խստացմանը:

Госдеп США раскрыл суть новых санкций против России
Новые санкции против России, связанные с обвинением в отравлении Скрипалей, вступят в силу через 15 дней после уведомления конгресса, сообщил Государственный департамент США.
В документе, который опубликован в официальном Twitter Госдепа от имени официального представителя ведомства Морган Ортагус, сообщается, что новые ограничения, которые вводятся в соответствии с требованиями закона 1991 года, предполагают препятствование Соединенными Штатами предоставлению любых займов или финансовой или технической помощи со стороны международных институтов (МВФ или Всемирного банка) в отношении России.
Также речь идет о запрете банкам США участвовать в первичной продаже суверенного долга не в рублях и предоставлять нерублевые кредиты российскому правительству.