Իրանը ցանկանում է գազով վճարել հայկական ապրանքների դիմաց
Իրանի էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանյանը իրանահայկական 16-րդ համատեղ առևտրատնտեսական խորհրդաժողովի շրջանակներում հայտարարել է, որ իրանական գազի արտահանումը Հայաստան կարող է ավելանալ: Իրականացվում են բազմակողմանի բանակցություններ այն նպատակով, որ Իրանն սկսի փոխանակել գազը հայկական ապրանքներով, հայտարարել է իրանական լրատվական MEHR գործակալությունը:
Նախարարն արձանագրել է, որ ի թիվս ապրանքների, Հայաստանը կարող է իրականացնել էլեկտրաէներգիայի մատակարարում Իրան՝ բնական գազի դիմաց: Նշենք, վերջերս գործի է դրվել էլեկտրահաղորդման երրորդ գիծը, և փոխանցումների մակարդակն արդեն հասել է 350 ՄՎտ-ի, իսկ 2020 թվականին այն պետք է հասնի 1000 ՄՎտ-ի:
Պաշտոնյան նաև ընգծել է Հայաստանի և Իրանի միջև տնտեսական համագործակցության կարևորությունը, ինչի համար կան անհրաժեշտ բոլոր պայմանները:

Иран хочет обменивать газ на армянские товары
Министр энергетики Ирана Реза Ардаканян в ходе 16-го заседания совместной ирано-армянской комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству заявил, что экспорт иранского газа в Армению может быть значительно увеличен. Ведутся многосторонние переговоры с той целью, чтобы Иран начал обменивать газ на армянские товары, сообщило иранское информационное агентство Mehr.
Министр отметил, что, помимо товаров, Армения может осуществлять поставки электроэнергии в Иран в обмен на природный газ. Так, недавно была введена в действие третья линия электропередач, и уровень поставок электроэнергии уже достиг 350 МВт, а к 2020 году он должен составить 1000 МВт. Поставки электроэнергии в обмен на газ должны поспособствовать этому.
Чиновник подчеркнул важность экономического сотрудничества между Ираном и Арменией. По словам Резы Ардаканяна, у Ирана и Армении имеется большой потенциал для развития двусторонних отношений.